Do piątku trwają zorganizowane przez Lasy Państwowe konsultacje społeczne w sprawie projektu „Śladami lokalnej architektury drewnianej”. W ramach projektu przewidziano remont niszczejącej zabytkowej leśniczówki w Lipniku.
Nadleśnictwo Bielsko zachęca do wzięcia udziału w procesie partycypacji społecznej, będącej częścią przygotowań do realizacji bardzo cennego dla Bielska-Białej projektu. Jeszcze dziś (czwartek, 19.12) o godzinie 10.30 rozpocznie się webinarium, a kto nie zdąży – może jeszcze do piątku 20.12 wypełnić odpowiedni formularz. Wszystkie niezbędne informacje wraz z linkiem do webinarium i formularza znaleźć można na stronie internetowej Nadleśnictwa Bielsko.
Projekt „Śladami lokalnej architektury drewnianej” jest projektem transgranicznym, polsko-słowackim. Jeśli otrzyma dofinansowanie z funduszy europejskich, będzie realizowany w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Głównym celem projektu jest zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego, w tym architektury drewnianej polsko-słowackiego pogranicza. Z planowanymi w ramach projektu działaniami można zapoznać się w prezentacji tutaj.
Projekt obejmuje również miasto Bielsko-Biała, a głównym przedsięwzięciem ma być dawno oczekiwane odrestaurowanie zabytkowej drewnianej leśniczówki w Lipniku. W ramach projektu leśnicy planują odtworzyć budynek zabytkowej drewnianej leśniczówki w Lipniku w oparciu o zachowaną dokumentację. Drewniana leśniczówka w Lipniku powstała w 1884 roku w miejscu spalonego myśliwskiego pałacyku Habsburgów. Zbudowano ją w stylu cottage, a autorem projektu był Emanuel Rost, znany bialski architekt. Budynek jest zabytkiem sztuki snycerskiej. Rewitalizacji będzie podlegał również otaczający leśniczówkę ogród: leśnicy chcą odtworzyć alejki, wybudować obiekty małej architektury, odrestaurować zabytkową fontannę oraz stworzyć przyjazną rodzinom przestrzeń.
Po rewitalizacji obiekt będzie pełnił funkcję wystawienniczo-muzealną, leśnicy zamierzają pokazać w nim historię leśnictwa, również związaną z Beskidami. W skład kompleksu oprócz muzeum będzie wchodził amfiteatr w Lipniku wraz z elementami małej architektury oraz obiekty małej retencji górskiej położone w bezpośrednim sąsiedztwie drewnianej leśniczówki.