W niedzielę 10 września grupa kilkudziesięciu osób spotkała się pod Domem Kultury w Hałcnowie, aby wziąć udział w wycieczce historycznej po tej dzielnicy Bielska-Białej. Oprowadzającym był Wojciech Kominiak, mieszkający na tym osiedlu autor „Leksykonu Hałcnowa” oraz współautor popularnych książek prezentujących Bielsko-Białą na starych pocztówkach i zdjęciach z epok Monarchii Habsburgów, międzywojnia i okupacji hitlerowskiej.
Podczas trzy i pół godzinnej wycieczki uczestnicy obeszli centrum Hałcnowa z jego najważniejszymi punktami: Bazyliką Mniejszą, domem Zgromadzenia Sióstr Serafitek, domem kultury, budynkami dawnych i obecnych szkół, dawnym domem polskim, cmentarzem czy zabytkowymi krzyżami polnymi. Nawiązując do oglądanych miejsc, Wojciech Kominiak opowiadał o historii dawnej szlacheckiej wsi, którą przyłączono do miasta w 1977 roku.
Ciekawym wątkiem wycieczki było zwiedzanie domu sióstr zakonnych. Był to kiedyś dwór należący do rodziny Pruszyńskich oraz Czeczów. Wokół niego znajdował się folwark wraz ze stajniami, wozownią, stawami. Pod koniec XIX wieku dzięki bł. siostrze Małgorzacie Szewczyk budynek wyremontowano i przekształcono na klasztor, obok którego założono dom dla osób starszych a następnie dla sierot. Klasztor zlikwidowano w czasach Polski Ludowej. Od lat dziewięćdziesiątych terenem znów zarządzają siostry serafitki, które prowadzą też niepubliczne przedszkole.
Interesującym faktem jest, że przed II wojną światową w Hałcnowie zawierano sporo małżeństw polsko-niemieckich. Przed zawarciem ślubu, w swych rodzinnych domach, przyszli małżonkowie nie posługiwali się oboma językami. Rozmawiając kiedyś z osobami pamiętającymi te czasy, Wojciech Kominiak pytał o sposób dogadywania się w nowym domu. „Mówiliśmy do siebie po hałcnowsku” – odpowiadali rozmówcy. Faktycznie, tzw.etnolekt hałcnowski jest już dziś prawie zapomniany, a jeszcze niedawno wielu hałcnowian posługiwało się tą mieszanką polskiego i niemieckiego.
Spacer po Hałcnowie był jednym z wielu organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka w ramach kolejnej edycji projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”, który dofinansowanoze środków zgromadzonych z 1,5% podatku oraz z dotacji miejskiej. W tym roku projekt skupia się na rocznicach – 300 lat od nadania praw miejskich Białej oraz 50 lat od powstania „Malucha”. Następne wycieczki odbędą się 17 września („Architektura i urbanistyka Bielska-Białejw rozkwicie”) oraz 24 września („Bialski i bielski modernizm”).