Od ponad czterech lat trwają starania o utworzenie w Bielsku-Białej szlaku turystycznego, upamiętniającego rodzinę Jana Pawła II. Wojtyłowie byli związani z Białą i Bielskiem przez kilka pokoleń. Władze miasta nie wywiązują się ze składanych deklaracji i odsuwają w czasie realizację projektu.
W maju 2020 roku grupa bielskich historyków i działaczy lokalnych (Piotr Kenig, Andrzej Grajewski, Henryk Juszczyk i śp. Jerzy Polak) zwróciła się do ówczesnego Przewodniczącego Rady Miejskiej Janusza Okrzesika z projektem utworzenia historycznej trasy tematycznej „Śladami rodziny Św. Jana Pawła II”. Inicjatorzy uzasadniali: Związki Karola Wojtyły z regionem Bielska i Białej sięgają trzech pokoleń wstecz i obejmują zarówno jego rodziców, jak i dziadków i pradziadków z obu stron. W Lipniku urodził się Karol Wojtyła - senior, a w Białej obie jego babki: Anna Maria z Przeczków Wojtyłowa oraz Maria Anna z Scholzów Kaczorowska. W Białej mieszkał i pracował Maciej Wojtyła, dziadek papieża, pochowany na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim. W Białej urodziła się Olga, zmarła tuż po porodzie, siostra Karola. Natomiast w Bielsku w Szpitalu Miejskim pracował i zmarł w 1932 r. dr Edmund Wojtyła, brat przyszłego papieża. Nie ulega więc wątpliwości, że Bielsko-Biała należy do miast szczególnie związanych z dziejami rodziny Wojtyłów. Uważamy, że dla ich upamiętnienia powinien powstać specjalnie oznakowany szlak miejski obejmujący miejsca związane z tradycją Wojtyłów i Kaczorowskich w Bielsku-Białej. Świadomie pomijamy w tym projekcie miejsca związane z duszpasterską aktywnością kard. Karola Wojtyły w bialskich parafiach dawnej archidiecezji krakowskiej. Według autorów projektu szlak rodziny papieskiej miałby obejmować 12 obiektów nierozerwalnie związanych z historią rodziny Wojtyłów. Historycy zasugerowali także, by oprócz stworzenia tabliczek informujących o trasie szlaku powstał również przewodnik dostępny w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej.
Projekt został przedstawiony oficjalnie prezydentowi Klimaszewskiemu i spotkał się z jego aprobatą. Prezydent publicznie zapowiedział realizację projektu i zapowiedział konsultacje kształtu szlaku. Po półtora roku, w październiku 2021 roku, radny Okrzesik poprosił o informację o podjętych działaniach. Z odpowiedzi wiceprezydenta Adama Ruśniaka wynikało, że przygotowano teksty do informatora turystycznego, a także szkic informacji, które znajdą się na poszczególnych budynkach. Zapowiedział też kolejne kroki, łącznie z wykonaniem modułów turystycznych i ich montażem.
Ponieważ prezydenckie zapowiedzi nie zostały zrealizowane, radny Okrzesik w lutym 2023 ponownie zapytał o stan prac. Wiceprezydent Ruśniak zapewnił radnego, że prace cały czas trwają i są realizowane zgodnie z przyjętą metodologią. Materiał tekstowy został zredagowany oraz przetłumaczony na język angielski. Obecnie trwają prace projektowe nad warstwą graficzną tablic i informatora, z założeniem, że realizacja projektu zostanie ukończona w 2023 roku.
Do września 2024 r. nic się jednak w tej sprawie nie wydarzyło. Szlaku, który mógłby być jedną z atrakcji turystycznych miasta, jak nie było tak nie ma. Zapowiedzi prezydentów okazały się nierzetelne. O wyjaśnienie poprosił tym razem inny radny, Paweł Korzondkowski (PiS). Wskazuje on na fakt, że wszystkie potrzebne materiały zostały złożone przez Piotra Keniga w Wydziale Kultury UM już w marcu 2023 roku, wtedy też został zatwierdzony projekt graficzny. W swojej interpelacji radny Korzondkowski pyta wprost, co było powodem porzucenia działań zmierzających do utworzenia trasy tematycznej rodziny Jana Pawła II?
Na udzielenie odpowiedzi Prezydent Miasta ma dwa tygodnie.