Już za kilka dni mija termin składania projektów w ramach budżetu obywatelskiego Bielska-Białej na rok 2025. Mimo kontrowersji, zapowiedzi zmian i konsultacji społecznych – nic się nie zmieniło. Może tylko to, że budżet obywatelski właściwie w ogóle nie jest promowany.
Regulamin według niezmienionych zasad
Od kiedy radni Koalicji Obywatelskiej i klubu Jarosława Klimaszewskiego zmienili zasady budżetu obywatelskiego i zlikwidowali projekty dzielnicowe, nastąpił znaczny spadek ilości złożonych projektów i gwałtowne obniżenie frekwencji w głosowaniu. Liczby obrazują skalę porażki nowej formuły budżetu. W ostatniej edycji zgłoszono 17 projektów, gdy tymczasem poprzednio było ich aż 69. W 2023 r. zagłosowało 7460 mieszkańców, a w poprzednich głosowaniach wzięło udział aż 14627 osób (w 2021 r.) i 13895 osób (w 2020 r.). Nowe zasady spowodowały też, że właściwie już przed głosowaniem można z olbrzymim prawdopodobieństwem stwierdzić który projekt wygra (w ostatniej edycji zwycięski projekt otrzymał ponad 90% środków).
Mimo wielu głosów krytycznych wobec obowiązującego regulaminu i toczącej się przez kilka miesięcy dyskusji na temat przywrócenia projektów osiedlowych, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Bielska-Białej do realizacji w roku 2025 znowu można składać jedynie projekty ogólnomiejskie.
Projekt taki zgłosić może każdy mieszkaniec Bielska-Białej bez względu na wiek. Osoby poniżej 16 roku życia muszą swoje projekty zgłosić przy wsparciu rodzica lub opiekuna prawnego. Wnioski muszą być składane na odpowiednim formularzu, który pobrać można z internetu (strona obywatelskibb.pl) lub otrzymać w wersji papierowej w Biurze Rady Miejskiej (pl. Ratuszowy 1) bądź Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego (pl. Ratuszowy 6).
Dla każdego projektu wymagana jest lista poparcia z podpisami co najmniej 30 mieszkańców Bielska-Białej. W 2025 roku na realizację projektów miasto zamierza wydać kwotę 8,5 miliona złotych. Właśnie na taką kwotę może być skalkulowany zgłaszany projekt.
Termin składania wniosków mija 1 września, a ponieważ jest to niedziela, możliwe będzie złożenie projektu także w dzień następny, czyli w poniedziałek 2 września.
Niewielkie zainteresowanie, wygra jeden projekt?
W informacji uzyskanych przez LuBBie.pl wynika jednak, że zainteresowanie złożeniem projektów nie jest duże. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż – jak ustalił nasz portal – kolejny raz złożony zostanie projekt, z którym inne nie będą miały szans rywalizować. Chodzi o porozumienie ochotniczych straży pożarnych działających w naszym mieście. Jest ich 10, a każda z nich ma przygotować część składanego projektu. Z pewnością zawarte zostaną w nim remonty oraz zakupy sprzętu dla poszczególnych jednostek strażackich. Poza tym przynajmniej część straży „podzieli się” swoją pulą z placówkami oświatowymi lub kulturalnymi w danej dzielnicy. Chęć udziału w projektowym „porozumieniu” wyraził też podobno Miejski Dom Kultury. Chciałby, aby w projekcie znalazł się zapis o zakupie mobilnej sceny za kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Z takiego obrotu sprawy nie są zadowoleni społecznicy, którzy nie uczestniczą w strażackim projekcie. – Mam fajny pomysł, jednak uznałem, że szkoda mojej pracy na jego przygotowanie, gdyż i tak nie ma szans na to, aby wygrał w głosowaniu – mówi nam anonimowo autor projektów z poprzednich lat.
Jeśli strażacy rzeczywiście zgłoszą swój wniosek opiewający na pełną pulę 8,5 miliona złotych, żaden inny projekt nie będzie miał szans na realizację. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że w głosowaniu środowiska 10 jednostek ochotniczych straży pożarnych nie zmobilizują takiej liczby głosujących, aby ich projekt nie wygrał.
– Budżet obywatelski w obecnej formie nie ma sensu – mówi nam kolejna osoba zaangażowana wcześniej w realizację projektów osiedlowych. – To jest robione chyba tylko po to, aby wypełnić ustawowy obowiązek nakładany na samorząd. Równie dobrze strażacy mogliby usiąść z prezydentem Klimaszewskim i ustalić co ma być zrobione. Byłoby szybciej i taniej – żali się nasz rozmówca.
O tym czy rzeczywiście projekt „strażacki” zostanie złożony przekonamy się już w przyszłym tygodniu. Głosowanie mieszkańców nad projektami, które przejdą weryfikację formalną przeprowadzone ma zostać między 12 a 27 października.