Jaki przysmak, po który stoi się w dłuuugich kolejkach, kojarzy wam się z wakacjami? Serwowany z cukrem pudrem, bitą śmietaną, owocami?
Jedli je już w średniowieczu
Oczywiście mowa o gofrach, które wcale nie są „nowoczesnym” wynalazkiem a ich historia sięga średniowiecza (choć niektóre źródła wspominają nawet o starożytnej Grecji). Wypiekano je w żeliwnych formach, nad paleniskiem, a pierwszy przepis na gofry pochodzi z książki „Gospodarz paryski”– poradnika dla kobiet z końcówki XIV wieku. Składniki? Jajka, sól, wino, mąka - wymieszać, wlać do formy i piec z obu stron, aż ciasto oddzieli się od formy. Biedniejsi robili je w wersji bardziej fit - bez cukru, z ciemnej mąki i wody, zjadając zamiast chleba a bogatsi - z białej mąki, na słodko, z dodatkiem jaj i miodu. W XIII wieku zaczęto używać kształtu przypominającego plaster miodu, wcześniej można było spotkać formy z wyszukanymi wzorami, często przedstawiającymi symbole religijne, krajobrazy, herby. Stąd właśnie nazwa - gaufre (w starofrancuskim waufre) wywodzone jest od frankijskiego *wafel, oznaczającego „kawałek pszczelego ula”. W Niderlandach w XIII w. powstały "wafele", w Anglii „wafle”. O tym, że golfy były bardzo popularne, świadczy fakt, że znajdziecie je na obrazach Pietera Bruegela, Joachima de Beuckelaera czy Pietera Aertsena.
Pierwsza gofrownica
24 sierpnia 1869 roku Cornelius Swarthout of Troy, opatentował w Nowym Jorku pierwszą gofrownicę, którą rozgrzewało się na węglowej kuchence, wlewało ciasto i piekło z obu stron. Do dzisiaj w USA dzień ten obchodzi się jako National Waffle Day. Do masowej sprzedaży gofrownice elektryczne trafiły za sprawą firmy Generał Electric i w latach 30-tych stały się standardowym wyposażeniem w wielu kuchniach.
Co kraj na gofry obyczaj
Amerykańskie
Przepisów na gofry i sposobów ich podania istnieje wiele, w zależności w jakim kraju się znajdziecie. Chociaż nam kojarzą się głównie na słodko, to można je też spotkać w innej wersji, np. na południu USA i w Pensylwanii możecie spróbować „chicken and warfels” z panierowanym kurczakiem. Generalnie amerykańskie gofry podawane są najczęściej do śniadania z syropem klonowym.
Skandynawskie
Skandynawskie gofry są cienkie, mają kształt serca i podaje się je np. z regionalnym serem brunost (w Norwegii), a najczęściej po prostu z bitą lub kwaśną śmietana i dżemem truskawkowym lub posypane cukrem pudrem.
Holanderskie i Belgijskie
W Holandii, cienkie stroopwafels, przekładane są nadzieniem z syropu, brązowego cukru, masła i cynamonu. Te najpopularniejsze, belgijskie (brukselskie) wypieka się z rzadkiego ciasta drożdżowego, bez dodatku cukru. Są duże, prostokątne i lekkie, miękkie w środku z chrupiącym wierzchem. Ciekawostką jest, że gofr brukselski wcale nie pochodzi z Brukseli, ale z Gandawy. Jednak Maximilien Consael, który jako pierwszy wypiekał gofry belgijskie, uznał, że łatwiej je sprzeda gdy będą się kojarzyły z bogatą Brukselą. W Belgii popularne są również Wafel Liège, pochodzące z miasta Liège położonego we wschodniej części kraju. Są cięższe, bardziej chrupiące i słodsze od wafli brukselskich, a ich „tajemniczym” składnikiem są granulki cukru perłowego. Brzegi mają zaokrąglone i sprzedawane są najczęściej w trzech smakach: neutralnym, waniliowym i cynamonowym.
Najpopularniejsze w Polsce
W Polsce popularne są gofry belgijskie, w wielu miejscach skosztujecie też gofrów bąbelkowych, które przywędrowały do nas z Hong Kongu.
Mamy też i swoje, chciaż nie do końca nasze
Mamy też swoje tradycje „gofrowe”, na „Liście polskich produktów tradycyjnych” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znajdziecie „gofry pruskie” wypiekane w kształcie pięciu koncentrycznie ułożonych kratkowanych serc, pochodzące z Warmii oraz „wafle gdańskie” o podobnym kształcie, z Pomorza.
A to mój ulubiony przepis na gofry (ok 8 sztuk):
250 g mąki pszennej + 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia + szczypta soli + 2 łyżeczki cukru pudru + 1 łyżka cukru wanilinowego - wymieszać, dodać 350 ml mleka, 2 jaja i 125 ml roztopionego masła (można dać olej) - zmiksować i odstawić na 10-15 minut. Piec w gofrownicy (nie otwierać w trakcie smażenia) - około 3 -4 minuty. Podawać z dowolnymi dodatkami ;)