Na terenie Bielska-Białej rosną nie tylko lasy zarządzane przez Lasy Państwowe, ale całkiem spory fragment leśnych terenów stanowi las miejski, zarządzany przez samorząd. W lasach państwowych szykują się zmiany w celu lepszej ochrony, a co się dzieje w lesie miejskim?
Kampania społeczna Inicjatywy Las Wokół Miast zdaje się zmierzać do pozytywnego finału. Rząd zapowiedział wprowadzenie nowej kategorii lasów ochronnych Lasach Państwowych – tzw. lasów społecznych. Jeden z obszarów objętych ochroną to lasy wokół Bielska-Białej.
Tymczasem samorząd miejski też jest zarządcą lasów. Łączna powierzchnia lasów zarządzanych przez Ratusz, na których prowadzona jest gospodarka leśna, wynosi 485 ha. Miejskie lasy rozrzucone są w kilkudziesięciu kawałkach na terenie całego miasta. Największe fragmenty to oczywiście Cygański Las, część lasów w Wapienicy i Dolina Gościnna. 25% drzewostanu jest w wieku przekraczającym 100 lat, systematycznie maleje udział monokultury świerkowej (obecnie to już tylko 12,5%).
Dokumentem, który dokładnie opisuje zasady gospodarowania w lesie, jest Uproszczony Plan Urządzenia Lasu Komunalnego Gminy Bielsko-Biała na lata 2021-2030. Czytamy w nim, że celem miasta jest prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, nie nastawionej na zysk. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację zadań wynikających z UPUL oraz prowadzenie na terenach leśnych kompleksowej gospodarki jest Wydział Gospodarki Miejskiej. Jak to wygląda w praktyce?
W 2023 roku wykonano m.in. konserwację i naprawy urządzeń turystyczno-rekreacyjnych, porządkowanie miejsc biwakowych, opróżnianie koszy i zbieranie śmieci, koszenie terenów rekreacyjnych, utrzymanie i konserwację ścieżek edukacyjnych, szlaków turystycznych i alejek parkowych. Z zakresu inżynierii leśnej Urząd Miejski zapewnił bieżące utrzymanie dróg leśnych ze szczególnym uwzględnieniem dróg przeciwpożarowych, oczyszczanie rowów melioracyjnych, zapór przeciwrumoszowych oraz zbiorników małej retencji.
Ważnym zadaniem ujętym w Planie jest ochrona przeciwpożarowa. Pracownicy UM dbają o przeglądy oraz bieżące utrzymanie pasów przeciwpożarowych wzdłuż szlaków i dróg leśnych, pielęgnację drzew stanowiących zagrożenie życia i mienia ludzi, prowadzą też prewencyjne patrole leśne, szczególnie w okresie dużego zagrożenia pożarowego. Wydział Gospodarki Miejskiej zainstalował też 55 nowych budek lęgowych dla ptaków oraz skontrolował i wyczyścił 334 sztuki budek już funkcjonujących.
I najważniejsze: jeśli chodzi o zadania hodowlane, przygotowano 50 arów powierzchni do nasadzeń i posadzono 2200 sztuk sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym. W ciągu roku odnowienia naturalne nastąpiły na powierzchni 2,3 ha. W tym samym czasie w ramach cięć sanitarnych, przygodnych i pielęgnacyjnych pozyskano 525 m3 drewna.
W roku 2023 łączna kwota przeznaczona na gospodarkę leśną wyniosła 750 880 zł, natomiast roczne dochody z tytułu sprzedaży drewna osiągnęły wysokość 174 111 zł. (KaBe)