Na stronie Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej w pełni już funkcjonuje portal dla mieszkańców informujący o Akcji Zima. Można tu znaleźć informację, jaki standard odśnieżania obejmuje daną ulicę, jaka firma ją odśnieża i jak się z nią kontaktować.
Zimowa wersja (dostępna tutaj) zastąpiła jej letni odpowiednik, gdzie informacje obejmowały przede wszystkim kwestie utrzymania porządku. Wariant zimowy zawiera również kilka plików w formie załączników do pobrania, a wśród nich opisy standardów odśnieżania. Warto się z nimi zapoznać, aby nie mieć pretensji lub też je mieć, ale z uzasadnionych powodów.
I tak, jeśli chodzi o drogi w 1. standardzie, jezdnia powinna być odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa likwidowana na całej szerokości przy użyciu soli drogowej, roztworu soli, chlorku wapnia lub chlorku magnezu. Standard ten nie uwzględnia w ogóle występowania zasp śnieżnych, natomiast luźny śnieg powinien być usunięty do 4 godz., a błoto pośniegowe do 6 godz. po ustaniu opadów. Zajeżdżony śnieg może występować jedynie w postaci cienkiej warstwy nie utrudniającej ruchu. Gołoledź, szron i szadź mają być usunięte do 3 godz. od momentu stwierdzenia zjawiska, natomiast lodowica w terminie do 4 godz.
Chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki, parkingi, place, schody, kładki, przejścia podziemne i nadziemne powinny być odśnieżone na całej szerokości zarówno z luźnego śniegu jak i błota pośniegowego do 6 godz. Również w terminie do 6 godz. powinny z tych miejsc być usunięte gołoledź, szron, szadź i lodowica. Do usuwania śliskości dopuszczone są piasek, mieszanki piasku z solą, chlorek wapnia lub chlorek magnezu.
Drugi standard odśnieżania przewiduje odśnieżanie na całej szerokości, lecz usuwanie śliskości dotyczy już tylko skrzyżowań z drogami, skrzyżowań z koleją, odcinków o pochyleniu większym niż 4 proc., przystanków autobusowych i innych miejsc ustalonych przez zarząd drogi. Dodatkowo można w tym celu również stosować piasek. Po ustaniu opadów luźny śnieg może zalegać na jezdni do 6 godz., podobnie jak lokalnie zaspy i języki śniegowe. Może występować śnieg zajeżdżony. Poza tym standard ten obejmuje w ogóle utrudnienia dla samochodów osobowych. Gołoledź, szadź, szron i lodowica mają być usunięte w wyznaczonych miejscach w terminie do 5 godzin od wystąpienia.
Standard 3. odśnieżania przewiduje, że jezdnia oraz chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki, parkingi, place, schody, kładki, przejścia podziemne i nadziemne mają być odśnieżone na całej szerokości, a jezdnia posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu. Mogą występować śnieg zajeżdżony, jak i języki śniegowe, natomiast śnieg luźny i lokalnie zaspy mają być usuwane do 8 godz. od ustania opadów. Spośród innych zjawisk standard ten przewiduje usunięcie w wyznaczonych miejscach do 8 godzin od wystąpienia gołoledzi i lodowicy.
Standard 4., ostatni zakłada przerwy w komunikacji do 12 godzin oraz interwencyjne odśnieżanie i posypywanie sięgaczy ulic w standardach od 1. do 3.