Polski Alarm Smogowy opublikował kolejny roczny ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Po raz kolejny zwyciężyła Nowa Ruda (województwo dolnośląskie), w czołówce niestety też nasi sąsiedzi z Pszczyny i Żywca. Jak wypada Bielsko-Biała?
Nowa Ruda zdobyła pierwsze miejsce w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu. W czołówce smogowych rekordzistów znalazły się również Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz i – niestety - Pszczyna i Żywiec.
Szczególnie niepokoją wyniki monitoringu w sąsiednich powiatach pszczyńskim i żywieckim. Bielsko-Biała znajduje się pomiędzy tymi dwoma spośród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i z pewnością nie pozostaje to bez wpływu na jakość powietrza w naszym mieście. Ponieważ ranking Polskiego Alarmu Smogowego został opracowany na podstawie raportów Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, sprawdziliśmy w raporcie katowickiego WIOŚ dane dotyczące Bielska-Białej.
W mieście działa jedna stacja pomiarowa z państwowego systemu monitoringu, mieszcząca się przy ul. Zofii Kossak-Szczuckiej (Os. Słoneczne). Według danych z tej stacji w 2022 roku zarejestrowano 24 dni z przekroczeniem dobowych stężeń pyłu zawieszonego PM10. W Pszczynie takich dni było 75, a w Żywcu – 62. Dopuszczalna w polskich przepisach liczba „dni smogowych” w roku wynosi 35, Bielsko-Biała plasuje się zatem poniżej tej normy.
Kolejny ważny wskaźnik jakości powietrza to średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego w badanym powietrzu. Tu wartość dla Bielska-Białej wynosi 22 μg/m3, dla Żywca – 32 μg/m3, a dla Pszczyny – 37 μg/m3. Mniejsze od Bielska-Białej średnioroczne stężenie pyłu zanotowano w województwie śląskim jedynie w dwóch stacjach pomiarowych, działających w Ustroniu oraz Złotym Potoku w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Z punktu widzenia szkodliwości dla zdrowia najważniejszym kryterium jest obecność benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym. W 2022 roku średnioroczne stężenia benzo(a)pirenu na wszystkich stanowiskach pomiarowych w województwie przekroczyło poziom docelowy 1 ng/m3,w związku z tym wszystkie strefy zostały zakwalifikowane do klasy C, czyli konieczność podjęcia działań naprawczych, by ograniczyć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Poziom benzo(a)pirenu w Bielsku-Białej wyniósł 3 ng/m3, w Pszczynie – 5 ng/m3, a w Żywcu aż 6 ng/m3.
Z analizy Raportu WIOŚ wynika, że wszystkie parametry jakości powietrza w Bielsku-Białej poprawiają się z roku na rok, a nasze powietrze jest znacznie czystsze niż w otaczających nasze miasto powiatach. Z jednej strony napawa to optymizmem i podtrzymuje nadzieję, że działania podejmowane w ostatnich latach przez samorząd (wymiana kotłów, ogrzewanie elektryczne w zasobach ZGM, termomodernizacja) przynoszą spodziewane efekty. Z drugiej strony należy pamiętać, że wypadamy dobrze na tle Żywca i Pszczyny, czyli miast znajdujących się w pierwszej dziesiątce w kraju pod względem zanieczyszczenia powietrza! Należy też wziąć pod uwagę, iż miesiące zimowe, zarówno w sezonie zimowym 2021/22 jak i 2022/23, były wyjątkowo ciepłe, znacznie odbiegające temperaturowo od średnich temperatur dlasezonu grzewczego w naszych szerokościach geograficznych.