1 października to tradycyjnie dzień rozpoczęcia nowego roku akademickiego. W Bielsku-Białej funkcjonuje 7 wyższych uczelni o różnych specjalnościach. Czy to oznacza, że Bielsko-Biała jest miastem akademickim?
W Polsce działa ponad 300 uczelni o różnym statusie akademickim: uniwersytetów, akademii, publicznych i niepublicznych wyższych szkół zawodowych, uczelni kościelnych. Siedem spośród nich ma swoją siedzibę w Bielsku-Białej. W ostatnich latach część z nich „awansowała” do akademickiej wyższej ligi.
Największą uczelnią publiczną jest oczywiście Uniwersytet Bielsko-Bialski, w który rok temu przekształciła się Akademia Techniczno-Humanistyczna. Na 5 wydziałach (Wydział Budowy Maszyn i Informatyki; Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska; Wydział Zarządzania i Transportu; Wydział Humanistyczno-Społeczny oraz Wydział Nauk o Zdrowiu) kształci się 5 tysięcy studentów. Kandydaci na studia mogą wybrać jeden z 17 kierunków, m.in. mechanikę i budowę maszyn, zarządzanie, inżynierię środowiska, mechatronikę, budownictwo, socjologię, filologię, pedagogikę, pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.
Drugą uczelnią o statusie uniwersyteckim jest działająca również od roku w naszym mieście filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Po chwilowych zawirowaniach uczelnia uzyskała pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Filia ŚUM oferuje studia na kierunku lekarskim, a o przyjęcie na studia ubiegało się tym roku aż 18 kandydatów na jedno miejsce! Docelowo uczelnia ta będzie miała swój kampus w poprzemysłowym kompleksie na pl. Fabrycznym w centrum miasta
Prócz tych dwóch uczelni publicznych w Bielsku-Białej prowadzi działalność pięć uczelni niepublicznych (dyplomy w nich zdobyte są równoważne z dyplomami uczelni publicznych).
Od poprzedniego roku akademickiego statusem akademii cieszy się dawna Wyższa Szkoła Finansów i Prawa przy ul. Tańskiego, nosząca obecnie nazwę Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej. Prowadzi ona studia magisterskie prawnicze, licencjackie i magisterskie na kierunkach finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo wewnętrzne, a także inżynierskie na informatyce oraz licencjackie na kierunkach logistyka, administracja oraz cyberprzestrzeń i komunikacja społeczna.
Z kolei Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, działająca przy ul. Legionów, prowadzi wyłącznie studia inżynierskie na kierunku informatyka.
Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza prowadzi studia na kierunkach architektura wnętrz (licencjackie) oraz kosmetologia (licencjackie i magisterskie), a jej siedziba mieści się na ul. Nadbrzeżnej.
Inne możliwości oferuje Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej, umożliwiając studia I lub II stopnia na dwóch kierunkach: administracja i pedagogika. Co ciekawe, uczelnia ta posiada swoją filię w… Stalowej Woli. Studenci WSA uczą się w budynkach przy pl. Lutra.
I wreszcie Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna, której siedziba mieści się przy ul. Sikorskiego w ścisłym centrum miasta. Studenci tej uczelni mogą zdobyć wykształcenie na czterech kierunkach: anglistyka, germanistyka, zarządzanie (licencjat i magisterskie) oraz administracja (tylko licencjat).
***
Jak wynika z tego zestawienia, Bielsko-Biała ma bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertę akademicką, a w bielskich uczelniach studiują tysiące młodych ludzi. Czy nasze miasto można jednak nazwać miastem akademickim? Porównania do takich ośrodków akademickich, jak Kraków i Wrocław nie mają sensu, ale nawet w porównaniu z mniejszymi ośrodkami, jak choćby Opole czy Rzeszów widać, czego w Bielsku-Białej brakuje: tradycji akademickich, wspólnych przedsięwzięć i wspólnych instytucji. Na to wszystko potrzeba jednak czasu.
Fot. Kamil Czaiński, CC BY-SA 4.0