Takiej zbiórki jeszcze nie było. Galeria Bielska BWA prosi o przynoszenie okien.
Mogą to być okna pochodzące z demontażu, rozbiórek i remontów, ale także te prosto od dystrybutorów i producentów, pochodzące ze zwrotów czy końcówek serii. Okno lekko zarysowane w transporcie jest nadal w pełni sprawne i ochroni domowników przed zimą. Przyjmowane są okna we wszystkich rozmiarach. Nie mogą być uszkodzone i muszą mieć kompletną ramę.
W ten sposób bielska instytucja chce pomóc mieszkańcom zniszczonej wojną Ukrainy. – W wyniku rosyjskich ataków rakietowych ogromna liczba okien w budynkach wokół miejsc wybuchów ulega zniszczeniu. Do 2021 roku okna do Ukrainy były importowane z Rosji i Białorusi, a jedyna fabryka szkła w Lisiczańsku została zamknięta w 2015 roku. Polska jest największym producentem stolarki budowlanej w Europie i sąsiadem Ukrainy, dzięki czemu możliwy jest szybki, a także najbardziej neutralny dla środowiska, transport okien – przekonują przedstawiciele galerii.
- Dla mieszkańców Ukrainy brak okien oznacza brak izolacji termicznej, deszcz, śnieg i wilgoć w pomieszczeniach, brak bezpieczeństwa i brak godnych warunków do życia. Okna pozwalają Ukraińcom i Ukrainkom wrócić do domu. Dlatego je zbieramy – dodają.
Galeria Bielska BWA akcję organizuje we współpracy z Centrum Mieroszewskiego, Galerią Promocyjną i Fundacją BRDA. Zbiórka towarzyszy wystawie „Dear Future vol 2.”, prezentowanej w Willi Sixta od 24 listopada 2023 roku do 24 lutego 2024 roku.
Okna przyniesione przez darczyńców będą gromadzone właśnie w Willi Sixta. Akcja trwa do końca wystawy.
Zbiórka bielskiej galerii to kontynuacja projektu, który w 2022 roku rozpoczęła fundacja BRDA. Do tej pory udało się wysłać na Ukrainę 1847 okien. Organizatorzy zbiórki mają nadzieję, że jeszcze przed końcem roku ta liczba wzrośnie do 2000.
Przed przyniesieniem okien należy skontaktować się z pracownikami galerii BWA: Julią Ogińską, tel. 511 905 189, j.oginska@galeriabielska.pl albo Pauliną Darłak, tel. 666 092 723, p.darlak@galeriabielska.pl