Rośnie liczba osób starszych i chorych, które wymagają opieki. Od 1 listopada takie osoby będą mogły skorzystać z pomocy sąsiadów, którzy za swoje usługi otrzymają wynagrodzenie.
Sejm, jeszcze w poprzedniej kadencji, wprowadził do ustawy o pomocy społecznej nową formę usług opiekuńczych – usługę sąsiedzką. Usługi sąsiedzkie są formą wsparcia świadczoną przez osoby blisko mieszkające, które wynagradzane są w formie pieniężnej przez gminę. W ramach usług sąsiedzkich można uzyskać pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, prostą podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną (czynności podstawowe, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania) czy zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Teraz Rada Miejska musi uchwalić szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich oraz sposób rozliczania i wynagradzania takich usług w naszym mieście. Według projektu uchwały, który będzie omawiany na listopadowej sesji Rady Miejskiej, pomoc w formie usług sąsiedzkich może zostać przyznana w pełnym zakresie usług opiekuńczych, w wymiarze minimum 1 godziny tygodniowo, a najwyżej – 7 godzin w tygodniu. Usługi sąsiedzkie mogą też stanowić uzupełnienie usług opiekuńczych już świadczonych przez pracowników MOPS. Nie mogą korzystać z usług sąsiedzkich osoby, które wymagają wsparcia w zakresie zaawansowanej pielęgnacji, zaleconej przez lekarza.
Koszt jednej godziny świadczonych usług sąsiedzkich został ustalony na poziomie 1.5% kryterium dochodowego, uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej. Ponieważ obecnie kryterium dochodowe wynosi 776 zł, koszt jednej godziny po zaokrągleniu wynosi 12 zł. Osoba, która korzysta z usług sąsiedzkich, usługę musi częściowo opłacić, jednak wysokość opłaty jest zróżnicowana ze względu na dochód tej osoby. Przykładowo osoba samotna, osiągająca dochód w wysokości zbliżonej do kryterium dochodowego, zapłaci jedynie 1% kosztów usługi, a pełną odpłatność poniosą osoby, które mają dochód powyżej 400% kryterium (ponad 3100 zł).
Opiekunowie, którzy świadczą usługi sąsiedzkie, muszą prowadzić kartę pracy, na której zaznaczone będą terminy i ilość zrealizowanych usług. Na podstawie tej karty, raz w miesiącu, usługi będą rozliczane według stawki godzinowej.
Projekt uchwały, zawierający warunki świadczenia usług sąsiedzkich, uzyskał pozytywne opinie Rady Działalności Pożytku Publicznego, Rady Seniorów oraz Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.