Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w Bielskim Centrum Kultury, zaprezentowano konkretne terminy związane z rozstrzygnięciem konkursu na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Przypomnijmy, że Bielsko-Biała znalazła się w finale, w którym rywalizuje z Katowicami, Kołobrzegiem i Lublinem.
Rozstrzygnięcie zbliża się już wielkimi krokami. 23 września o godz. 10.10 będą mieć miejsce dwa wydarzenia: 10 osobowa delegacja z prezydentem miasta oraz ze wsparciem technicznym będzie prezentować przed komisją swój koncept, na co będzie mieć 45 minut. Później będzie miała kolejne 75 minut na rozwianie wszelkich wątpliwości. W tym samym czasie zostanie opublikowana księga aplikacyjna, czyli bidbook w swojej ostatecznej wersji.
24 września o godz. 18.00 miasto wspólnie z Bielskim Centrum Kultury organizuje imprezę zatytułowaną „Co będzie, to będzie”. – Chcemy, aby wszyscy, którzy identyfikują się z tym projektem, spędzili z nami czas, byśmy sobie podziękowali – mówił Rafał Sakowski, kierownik Instytutu Kultury Miejskiej – Miasto Splotów.
Natomiast wszystko okaże się 25 września. Tego dnia o godz. 15 w Warszawie zaplanowano konferencję prasową, podczas której zostaną ogłoszone wyniki. Będzie ona transmitowana na żywo.
– O ile pierwszy bidbook był zatytułowany „Miasto splotów”, o tyle nasz cel - „Tkamy dobrostan" to tytuł drugiego bidbooka. Rok 2029 będzie bardzo bogaty, ale wszystkie działania programowe praktycznie zaczną się już od przyszłego roku. Będą skalowane, aż kulminacja nastąpi w roku 2029. Europejska Stolica Kultury to nie festiwal festiwali, tylko transformacja miasta przez kulturę – tłumaczył Rafał Sakowski, który również krótko zaprezentował koncepcję ostatecznego bidbooka. – Wybraliśmy pięć najważniejszych tematów europejskich i światowych, które również nas dotykają. Wykorzystujemy naszą metodę, czyli patrzymy, co mamy dobrego u siebie i dodajemy to, co jest dobre w Europie. Wykorzystujemy nasze dziedzictwo, ale też patrzymy na przyszłe rozwiązania. Wykorzystujemy takie narzędzie, jak odwagę twórczą, kreatywność i współtworzenie. Naszym celem jest, aby mieszkańcy potrafili walczyć o swoje i byli tego pewni.