Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka informuje na Facebooku o swoim sukcesie: władze wojewódzkie oraz centralne przyjęły Strategię Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego. Mowa o naprawdę wielkich pieniądzach, które pozwolą zintensyfikować rozwój regionu w kilku obszarach.
O jakie kwoty chodzi? O grubo ponad miliard złotych – mówimy bowiem o 350 milionach euro, które zostaną przeznaczone na różne projekty związane z rozwojem Podbeskidzia.
Środki będą dostępne w ramach realizacji projektów uwzględnionych w Strategii Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030. Dokument został niedawno zaakceptowany przez Zarząd Województwa Śląskiego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tym samym przedsięwzięcia mogą być realizowane, a wnioski o dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Śląskiego – przyjmowane.
W najbliższych miesiącach realizowanych będzie 17 naborów na projekty o wartości ponad 150 milionów euro. Wśród obszarów, które zostaną zasilone owymi środkami, znajdziemy:
– poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej;
– rozwój energetyki opartej o odnawialne źródła energii;
– rozwój transportu publicznego i zrównoważonej mobilności;
– budowę regionalnych tras rowerowych;
– rozwój kultury i turystyki;
– rekultywację oraz ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych.
Dodatkowo wkrótce rozpoczną się prace związane z projektami strategicznymi. Chodzi tu m.in. o ochronę i odbudowę obszarów cennych przyrodniczo oraz wspieranie zeroemisyjnej mobilności nad Jeziorem Żywieckim i Międzybrodzkim.
W ocenie zastępcy dyrektora Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka Anny Korczyńskiej można mówić o sukcesie. – Nasza alokacja jest większa niż w poprzednim okresie – mówi w rozmowie z portalem luBBie.pl. Jak zauważa, droga do obecnego stanu nie była krótka, ani łatwa.
– Już w roku 2020 zaczęliśmy pracować nad dokumentami i listą projektów. Największe problemy stwarzał poziom alokacji, o który walczyliśmy dla naszego subregionu. Dzięki zaangażowaniu włodarzy samorządów, negocjacje były waleczne, ale także się przeciągały – tłumaczy.
– Od roku 2021 byliśmy cały czas w toku przygotowań. Sama strategia to jedno, ale do tego potrzebne były także inne dokumenty, jak chociażby Plan Zrównoważonej Mobilności dla Aglomeracji Beskidzkiej. To był dokument potrzebny, żebyśmy mogli uruchomić projekty związane z transportem i mobilnością – dodaje.
Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka to wspólna inicjatywa samorządów terytorialnych z regionu. Tworzą ją Bielsko-Biała oraz powiaty bielski, cieszyński i żywiecki, a także gminy na terenie owych powiatów. Jednym z celów istnienia Stowarzyszenia jest koordynowanie działań jednostek samorządu terytorialnego oraz kreowanie wspólnych inicjatyw.
foto: Aglomeracja Beskidzka