Ukonstytuowały się wszystkie rady osiedli wybrane na kadencję 2025-2030. Ostatnie zebranie odbyło się 1 kwietnia w Wapienicy.
Procedura wyboru rad osiedli na nową kadencję rozpoczęła się w styczniu. W lutym w 8 osiedlach, w których zgłoszonych zostało więcej kandydatów niż miejsc w radzie (tych jest w każdej 15) odbyły się powszechne wybory. W kolejnych 19 osiedlach wybory nie odbyły się, jednak rady zostały wybrane. Stało się tak dlatego, że we wszystkich tych miejscach zgłoszono po 15 kandydatów, czyli dokładnie tylu, ile jest miejsc w radzie.
We wszystkich osiedlach w marcu odbywały się pierwsze posiedzenia nowych rad, podczas których wybierani byli ich przewodniczący. Procedura zakończona została 1 kwietnia, znamy więc już wszystkich nowych szefów osiedlowych samorządów. W przypadku 14 rad ich członkowie wybrali na przewodniczących osoby nowe, zaś w 13 radach szefowie nie zmienili się. Tak jest w przypadku: Aleksandrowic (przewodniczący Leszek Sikora), Osiedla Beskidzkiego (Grażyna Tronkowska), Białej Wschód (Bogdan Wątroba), Białej Śródmieście (Eugeniusz Dziergas), Górnego Przedmieścia (Piotr Cecerski), Osiedla Grunwaldzkiego (Leszek Caputa), Kamienicy (Janusz Machowski), Osiedla Kopernika (Mateusz Wanat), Lipnika (Sławomir Glaser), Leszczyn (Jacek Parzonka), Osiedla Polskich Skrzydeł (Czesław Malinowski), Śródmieścia Bielsko (Henryk Wnuk) i Złotych Łanów (Grażyna Nalepa).
Wykaz wszystkich przewodniczących wraz z kontaktami oraz adresami rad osiedli zamieszczamy w tabeli na końcu artykułu.
Trzy bielskie osiedla – Bielsko Południe, Osiedle Słoneczne i Stare Bielsko – przez najbliższe pięć lat nie będą miały swojej rady, gdyż nie zgłosiła się w nich wystarczająca liczba kandydatów chętnych do pracy w tych społecznych organach.
Przypomnijmy , że rada osiedla to organ pomocniczy gminy działający na terenie danego osiedla, których w Bielsku-Białej mamy 30. Dobrze działająca rada może mieć wpływ na wiele spraw związanych z funkcjonowaniem osiedla. Od 2019 roku - decyzją ówczesnej Rady Miejskiej – rady osiedla otrzymały większe kompetencje. Zgodnie ze statutami poszczególnych osiedli w Bielsku-Białej do kompetencji rad osiedli należą m.in. zgłaszanie propozycji do projektu budżetu Miasta w części dotyczącej osiedla, formułowanie pod adresem Rady Miejskiej i Prezydenta Miasta postulatów określających potrzeby, opinie i dążenia mieszkańców osiedla, występowanie do Rady Miejskiej i Prezydenta Miasta z wnioskami oraz opiniami dotyczącymi realizacji zadań Miasta na terenie osiedla czy współpraca w zakresie planowania przestrzennego.