Organizowane przez Stowarzyszenie Olszówka wycieczki historyczne po Bielsku-Białej mają liczne grono wielbicieli. Już niebawem rozpocznie się 17. sezon wspólnego poznawania miasta.
Wycieczki cieszą się co roku olbrzymią popularnością wśród mieszkańców Bielska-Białej. Z pewnością podobnie będzie w tym roku, tym bardziej, że tematyka zapowiada się niezwykle ciekawie. Motywem przewodnim będzie bowiem 50.rocznica powstania województwa bielskiego.
Okres, gdy stolica Podbeskidzia była siedzibą województwa jest przez wielu bielszczan niezwykle miło wspominany. Organizatorzy wycieczek będą chcieli przybliżyć ich uczestnikom jak doszło do powstania województwa bielskiego.
– Różne wydarzenia historyczne i gospodarcze na przestrzeni dziejów tworzyły kierunki rozwoju Bielska-Białej. Choć ich ślady są czytelne do dziś, to niestety, wiedza o nich wśród mieszkańców jest znikoma. Poprzez realizację projektu chcemy to zmienić – mówią organizatorzy cyklu.
Przypomnijmy: 1 czerwca 1975 roku przeprowadzono w Polsce reformę administracyjną – dotychczas obowiązujący trójstopniowy podział administracyjny zastąpiony został dwustopniowym, a ze struktury usunięto powiaty. W wyniku zmian powstały nowe województwa, a liczba ich wzrosła do 49. Nowe województwa i miasta wojewódzkie posiadały różny stopień rozwoju gospodarczego, charakter oraz zaludnienie. Wśród nich znalazły się województwa o typowo rolniczym i przetwórczym charakterze, a nowe stolice był miastami średnimi lub małymi.
Na tym tle, niewielkie pod względem powierzchni województwo bielskie jawiło się jako silnie uprzemysłowione, zurbanizowane i wyróżniające się pod względem gęstości zaludnienia. Kolejne lata funkcjonowania województwa bielskiego to również czas dynamicznego rozwoju Bielskiego Okręgu Przemysłowego, który w momencie likwidacji województwa w 1999 roku był określany jako czwarty w kraju pod względem liczby osób pracujących w przemyśle.
Czy były możliwe inne rozwiązania, czy województwo bielskie miało szanse na przetrwanie? O politycznych okolicznościach przeprowadzenia reformy administracyjnej w 1975 roku i powstaniu województwa bielskiego oraz o kulisach jego likwidacji i próbach przyłączenia Bielska-Białej do województwa małopolskiego opowie dr Maciej Bujakowski w ramach pierwszej wycieczki cyklu przygotowanego przez Stowarzyszenie Olszówka, która zaplanowana jest tuż po Świętach.
Informacje o poszczególnych wycieczkach będą zamieszczane na bieżąco na facebookowym fanpejdżu Stowarzyszenia Olszówka.
Wycieczka realizowane są ze środków pozyskanych w ramach akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego oraz Gminy Bielsko-Biała. Patronat nad całością objęło Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.
Foto: Stowarzyszenie Olszówka