Jutro rusza kwalifikacja wojskowa. Do stawienia się przez Powiatową Komisją Lekarską w całym kraju zostanie wezwanych 230 tys. osób. Kwalifikacja wojskowa potrwa do 30 kwietnia.
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji.
Wezwanie do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską otrzymają:
- mężczyźni urodzeni w 2006 r.,
- mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej,
- osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach określonych w przepisach,
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast za pomocą wezwań, które będą doręczone na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. Warto tu przypomnieć, że udział w kwalifikacji wojskowej to obowiązek obywatelski określony przez Konstytucję RP.
Wezwani do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską muszą zabrać:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy),
- posiadaną dokumentację medyczną, która może być istotna w procesie orzeczniczym.
W trakcie kwalifikacji wojskowej będzie możliwość zapoznania się z ofertą służby wojskowej. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną udzielone przez przedstawiciela Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz żołnierzy z lokalnych jednostek wojskowych.