Ważne badanie, które dotąd w bielskim Szpitalu Pediatrycznym wykonywane było wyłącznie u pacjentów placówki, obecnie jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych, w tym również dla osób dorosłych. Badanie to pozwala ustalić, czy infekcja ma charakter wirusowy, czy bakteryjny. Grypę leczy się inaczej niż krztusiec, choć objawy są podobne.
Jesienna pogoda z reguły niesie za sobą wzrost zachorowań na infekcje wirusowe i bakteryjne. Tak też jest obecnie, co wyraźnie widać m.in. po wzroście liczby małych pacjentów w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. Obok najczęstszych, wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych zdarzają się również przypadki krztuśca oraz mykoplazmy, czyli chorób bakteryjnych i nie są to bynajmniej przypadki jednostkowe. Problem z postawieniem precyzyjnej diagnozy polega na tym, że często choroby te mają bardzo podobne objawy, tymczasem metody leczenia tych schorzeń są różne. - Na przykład w przypadku infekcji wirusowych nie ma sensu stosować antybiotyków, gdyż nie działają one na wirusy, a mogą narazić pacjenta na wystąpienie skutków ubocznych leku, zniszczenie flory fizjologicznej czy rozwój oporności bakterii na antybiotyki. A około 90 proc. infekcji w wieku szkolnym i przedszkolnym to właśnie infekcje wirusowe. Co więcej, czasami bywa i tak, że organizm zmaga się z więcej niż jedną chorobą. Dlatego tak ważna jest dokładna wiedza o tym, na co dokładnie cierpi pacjent - mówi Monika Piwowarska, specjalista mikrobiologii medycznej w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.
Od kilku miesięcy Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Szpitala Pediatrycznego dysponuje nowoczesnym i bardzo precyzyjnym urządzeniem do diagnostyki infekcji wirusowych oraz takich chorób bakteryjnych, jak np. krztusiec czy mykoplazma. To aparat do diagnostyki PCR, który dokładnie określa rodzaj choroby na podstawie wymazu z nosa i gardła. Dotąd służył on jedynie pacjentom dziecięcego szpitala. Teraz z takiej możliwości mogą skorzystać wszyscy zainteresowani, w tym również osoby dorosłe. - Aby wykonać te badania pacjenci prywatni, spoza szpitala, nie muszą mieć lekarskiego skierowania i nie muszą być na czczo. Wystarczy przyjść do naszego laboratorium między 9.00 a 13.00. Wtedy wynik będzie jeszcze tego samego dnia - informuje Monika Piwowarska, przypominając, że szpitalne Medyczne Laboratorium Diagnostyczne wykonuje także szeroką gamę badań analitycznych oraz mikrobiologicznych zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych.
Fot. Monika Piwowarska, specjalista mikrobiologii medycznej, przy aparacie do diagnostyki PCR. Materiały prasowe Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.