Wraz z załącznikami liczy ponad 700 stron. Zawiera dokładne dane demograficzne, przestrzenne i finansowe. Opisuje realizację miejskich programów: od gospodarki mieszkaniowej po opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, informuje o funduszach unijnych, ilości zatrudnionych w Urzędzie Miejskim i realizacji projektów budżetu obywatelskiego. „Raport o stanie miasta”, przedstawiony na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, jest podstawą do głosowania nad udzieleniem wotum zaufania Prezydentowi Miasta.
Prócz szczegółowych informacji o działalności władz samorządowych, „Raport” zawiera też ogólne dane o mieście i jego mieszkańcach. Dowiadujemy się m.in. że w granicach miasta, na powierzchni 124,5 km2, mieszkało w 2023 roku 166 765 osób. Zdecydowanie więcej jest bielszczanek niż bielszczan: na 100 mężczyzn przypada 112 kobiet. Ilość mieszkańców miasta systematyczne spada, przy jednoczesnym wzroście liczby osób w wieku poprodukcyjnym oraz spadku liczby osób w wieku produkcyjnym.
Według danych z „Raportu” w 2023 roku urodziło się 1267 dzieci, natomiast zmarło 2021 osób. Zawarto też 591 małżeństw, w tym samym czasie udzielono 307 rozwodów.
Oprócz niskiego wskaźnika urodzeń na spadek liczby mieszkańców wpływają tez przeprowadzki do sąsiednich gmin: najwięcej bielszczan rozpoczyna nowe życie w gminie Jasienica, Czechowicach-Dziedzicach, Kozach i Wilkowicach.
Pod koniec 2023 r. w Bielsku-Białej w rejestrze REGON zarejestrowanych było 28 846 podmiotów gospodarczych. Zdecydowaną większość, bo aż 27 796 stanowiły podmioty prywatne. Interesujące są dane dotyczące wielkości firm, działających w Bielsku-Białej: ponad 27 tysięcy to podmioty zatrudniające do 9 pracowników, powyżej 250 pracowników zatrudniają 42 firmy, w tym cztery – ponad tysiąc. Jeśli chodzi o formę działalności gospodarczej, przeważają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (jest ich prawie 20 tysięcy), poza tym działa ponad 4800 spółek handlowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne), 33 spółdzielnie, 240 fundacji i ponad 200 państwowych i samorządowych jednostek prawa budżetowego. Złą informację jest fakt, że spośród 1842 podmiotów, zarejestrowanych po raz pierwszy w ub. roku, nie ma ani jednego przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego.
Na koniec roku stopa bezrobocia w naszym mieście wynosiła zaledwie 1,9%. W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowano 1845 bezrobotnych, prawie jedna czwarta (440 osób) posiadała wykształcenie wyższe.