Siódma edycja Gry Miejskiej „Tropami Solidarności” zgromadziła w sobotę siedemnaście zespołów, złożonych z uczniów bielskich szkół średnich. Uczestnicy mieli do rozwiązanie szereg zadań a o kolejności decydowała sprawność, z jaką młodzi ludzie radzili sobie z wyzwaniami. Zwyciężyli „Suszanie”.
Co roku od siedmiu lat w okolicach 13 grudnia czyli rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku, w Bielsku-Białej odbywa się gra uliczna dla młodzieży szkół średnich. W tym roku motywem przewodnim było „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”, uchwalone przez Solidarność na I Krajowym Zjeździe Delegatów w 1981 roku, a także działalność na naszym terenie Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.
Zadania, które uczestnicy musieli wykonać to m.in. szycie biało-czerwonych opasek, przepisywanie ulotek na maszynie do pisania, przenoszenie plecaków pełnych bibuły przez patrolowane ulice miasta, przygotowanie transparentów na manifestację, powielanie plakatów w podziemnej drukarni czy wykonanie medali poświęconych pamięci zamordowanych górników z KWK Wujek. Wśród zadań znalazła się też inscenizacja fragmentu sztuki Vaclava Havla. Sporo frajdy uczestnikom dało też tworzenie komiksu czy obsługa radia lampowego „z epoki”. W Parku Słowackiego na wszelki wypadek uczyli się też udzielania pierwszej pomocy, a w budynku prokuratury – zachowania podczas przesłuchania przez SB. Niezbędna okazała się też wiedza historyczna i – oczywiście – znajomość topografii miasta, gdyż tylko odpowiednie zaplanowanie trasy umożliwiało dotarcie do wszystkich punktów.
Całość zakończyła improwizowana manifestacja pod bielskim Teatrem. W latach osiemdziesiątych odbyła się tam demonstracja na rzecz uwolnienia Vaclava Havla, czeskiego dysydenta i późniejszego prezydenta Czech. Tym razem, po 35 latach od tamtej manifestacji, pod teatrem zabrzmiały okrzyki „Uwolnić Poczobuta!”. Andrzej Poczobut to dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, skazany przez reżim Łukaszenki na wieloletnie więzienie za upamiętnianie żołnierzy AK na Grodzieńszczyźnie.
Zwycięzcami zostali „Suszanie”, zespół złożony z uczniów bielskiego LO im. Adama Asnyka i LO im. Goetla w Suchej Beskidzkiej. Na drugim miejscu uplasował się zespół „Wrogowie Czerwonej Hołoty” z bielskiego Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych, a na trzecim grupa „Solidarne Pszczółki” z tego samego zespołu szkół.
Organizatorami gry były: Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenie „Podbeskidzie – Wspólna Pamięć” oraz Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”. W grę zaangażowanych było blisko 30 harcerzy z ZHR-u, pełniących funkcję punktowych, a także około 20 dawnych działaczy opozycji antykomunistycznej z terenu Podbeskidzia. Gościem specjalnym spotkania był Aleš Bartusek, dawny działacz Solidaności Polsko-Czechosłowackiej z Ostrawy.
Foto: Artur Kasprzykowski