Od 2016 roku w Bielsku-Białej funkcjonuje system teleopieki dla seniorów. Do tej pory był finansowany z funduszy europejskich, od przyszłego roku będzie wspierany również z budżetu miasta.
W podstawowej formie program teleopieki, realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, polega na dostarczeniu osobie objętej opieką specjalnej „opaski bezpieczeństwa”, dzięki której w prosty sposób można wezwać pomoc. Urządzenie takie reaguje także na dłuższy „bezruch” i automatycznie powiadamia dyspozytora o tym, że użytkownik opaski przestał być aktywny. W chwili zasłabnięcia lub nieszczęśliwego wypadku na miejscu w szybkim czasie pojawi się pomoc. Program adresowany jest do osób starszych i schorowanych.
Początkowo programem pilotażowym objętych zostało 30 osób, obecnie – po kilku latach funkcjonowania – z usługi teleopieki wspieranej przez MOPS korzysta 400 osób. Finansowanie programu z funduszy zewnętrznych kończy się jednak z końcem tego roku, nowe fundusze mogą zostać pozyskane dopiero po rozstrzygnięciu konkursów w kwietniu-maju 2024 roku, dlatego konieczne stało się „pomostowe” finansowanie teleopieki ze środków własnych gminy.
Z inicjatywy radnego Janusza Okrzesika (Niezależni.BB) odpowiedni wniosek do Prezydenta Miasta złożyła Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu Rady Miejskiej. Prezydent uznał zasadność wniosku i w przedłożonym radnym projekcie budżetu przeznaczył na ten cel odpowiednią kwotę. Seniorzy objęci systemem teleopieki nie będą zatem ponosić po 1 stycznia dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.