Ekonomia społeczna to taki rodzaj działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk nie jest celem samym w sobie – ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy, np. niepełnosprawnym, seniorom, bezrobotnym. Wczoraj Uniwersytet Bielsko-Bialski gościł uczestników Forum Międzysektorowego – Perspektywy Rozwoju Ekonomii Społecznej w Subregionie Południowym.
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Obszaru Bielskiego to inicjatywa Stowarzyszenia Bielskie Centrum Przedsiębiorczości (lider projektu) wespół z Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym „Teatr Grodzki” (partner projektu). Projekt ten realizowany jest ze środków EFS w ramach RPOWŚl na lata 2014-2020. Partnerstwo stworzone przez te 2 podmioty otrzymało 27 maja 2021 na okres 2 lat akredytację od MRiPS a także status OWES Wysokiej Jakości.
W sumie w ramach projektu utworzono 245 nowych miejsc pracy, wsparcie uzyskało 241 podmiotów ES a utworzono 78 nowych. Wśród nowych największym sukces osiągnęła SYNERGIA – Spółdzielnia Socjalna powołana do życia 30.04.2020 roku przez dwie sąsiednie gminy: Bielsko-Białą i Kozy. Na samym początku zatrudniała 10 osób, dzisiaj 45. – Początkowo byłem sceptyczny ale dzięki wsparciu wsparciu gminy zmieniło się moje nastawienie. Wycią- ganie ludzi z bezrobocia (PUP, MOPS) stało się moja pasją. Wszyscy nasi pracownicy posiadają umowy o pracę. W gminie płaca podatki i te pieniądze wracają – mówi Przezes Zarządu Paweł Tomiczek. – Największy sukces jest wtedy gdy pracownik zostaje u nas. Takim przykładem jest Dawid, a jego historia jest gigantycznym sukcesem, pozytywnym przykładem wyrwania człowieka z patologii – dodaje wiceprezes Zarządu Marta Blank-Podkulska. Za swoje innowacyjne podejście Spółdzielnia Socjalna Synergia w roku 2021 wyróżniona została tytułem „Marka Śląskie”. Jak podkreślił w swej wypowiedzi zastępca Prezydenta Miasta Adam Ruśniak – Spółdzielnia wchodzi tam, gdzie inni nie chcą i za mniejsze pieniądze niż oferuje rynek.
– Usługi społeczne są przyszłością, w którą należy inwestować. Ze względu na demografię będziemy coraz bardziej potrzebowali lokalnych usług. Należy odejść od akcyjności na rzecz budowy systemu silnych instytucji działających w perspektywie wieloletniej. Konieczne są inwestycje w kadry – mówi prof. Mirosław Grewiński, Rektor Uczelni Korczaka w Warszawie.
Prezes Zarzadu Fundacji Stocznia Jan Jakub Wygnański podkreślił z kolei: – Stoimy przed bardzo trudnymi wyzwaniami. Musimy zmienić myślenie o innowacjach społecznych. Modele opieki mogą być różne w zależności od regionu.
Niepełnosprawność bez ograniczeń i dobre praktyki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Z Niepełnosprawnością Intelektualną na przykładzie działań koła w Jarosławiu przedstawiła Magdalena Dec-Kiełbasa. A o przekuwaniu pasji w pracę w trakcie dyskusji moderowanej mówili:Mateusz Dutkiewicz (Prezes Zarzadu Fundacji Luce), Katarzyna Wojciechowska (Prezes Zarzadu Fundacji Edukacyjno-Rozwojowej Zielone Pojęcie) i Justyna Biernat (instruktorka zawodu w Cenrum Inicjatyw Społecznych w Żywcu).
Na realizację tych wszystkich pasji i innowacji potrzebne są środki finansowe. Gdzie ich szukać i jak je zdobyć? - to było tematem wystąpienia Dyrektora Wydziału EFS Urzędu Marszałkowskiego, Jarosława Wesołowskiego.
W forum uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli gmin z doświadczeniem w ekonomii społecznej, a towarzyszyły im mikrotargi organizacji pozarządowych z powiatów bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i Bielska-Białej.
Forum okazało się świetną platformą wymiany doświadczeń w zakresie ekonomii społecznej i dobrą szkołą dla tych, którzy zamierzają rozpocząć działania w tej dziedzinie.