Uniwersytet Bielsko-Bialski, największa uczelnia stolicy Podbeskidzia, zainaugurował rok akademicki 2024/2025. Uroczystości miały miejsce w Auditorium Maximum.
Inauguracja roku akademickiego w bielskiej uczelni miała miejsce już po raz 55. Będąc od samego początku uczelnią państwową, rozpoczęła ona działalność w roku 1969, przez ponad 30 lat jako filia Politechniki Łódzkiej, przez kolejne 22 jako Akademia Techniczno-Humanistyczna, a od roku już jako Uniwersytet Bielsko-Bialski.
– Działamy w strukturze 5 wydziałów, kształcimy blisko 5 tys. studentów, a całość prowadzenia uczelni zarówno jako nauczyciele akademiccy, administracja, pracownicy techniczni – zapewnia 550 osób - mówił m. in. podczas przemówienia inauguracyjnego JM Rektor dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. UBB. – Warto również przyjrzeć się, ilu studentów rozpoczynało naukę na pierwszym roku. W roku 1969 było ich 150. W tym roku naukę rozpoczyna 2150 osób.
Uroczystości inauguracyjne uświetniło swoją obecnością wielu gości. Spośród nich głos zabrał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. – Żeby się rozwijać, musimy być miastem akademickim i w ostatnich latach to się udaje – mówił prezydent Klimaszewski. – Osiągamy to, co się za tym kryje, bo akademickość to jedynie symbol, powiedzenie, ale rozwija się współpraca, o której od tylu lat mówimy: uczelnia, samorząd, biznes – tego naprawdę wcześniej nie było. Myślę, że pan rektor się ze mną zgodzi, że nigdy nie było takiej otwartości miasta na uczelnię i uczelni na miasto.
Drugim mówcą spośród gości był ks. Piotr Greger, biskup pomocniczy Diecezji Bielsko-Żywieckiej, który przypomniał słowa Jana Pawła II na temat relacji wiary i rozumu. – Wiara jest spotkaniem z tym, czego nie można wymyślić lub własnym wysiłkiem spowodować. I dlatego wiara jako zjawisko potrzebuje rozumu, jest na niego ciągle otwarta. Ale także rozum zakłada wiarę jako istotną przestrzeń życia – mówił w konkluzji bp Greger.
Tradycyjnie podczas uroczystości inauguracyjnych miała miejsce immatrykulacja studentów i doktorantów. W tym roku akademickim największym zainteresowaniem wśród starających się o przyjęcie na studia cieszyły się 4 kierunki: filologia angielska, informatyka, ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo. Liczba przyjętych zapewne wzrośnie, ponieważ do połowy października będą miały jeszcze miejsce 2 tury rekrutacji.
Tradycyjny wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. inż. Kazimierz Drabczyk, prof. UBB. Jego tematem było: „Quo vadis, fotowoltaiko?”. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego pod batutą prof. Beaty Borowskiej.