Leki po upływie terminu ważności nie mogą być wyrzucane do kubła na odpady czy wylewane do zlewu. Trzeba je wrzucić do specjalnie oznakowanych pojemników w aptece lub na PSZOK-u. W Bielsku-Białej jest 61 takich pojemników.
Za zbiórkę i utylizację przeterminowanych leków odpowiada gmina i to samorząd jest zobowiązany do obsługi specjalistycznych pojemników, zwanych „konfiskatorami”. Znaleźć je można w wyznaczonych aptekach, które mają podpisaną umowę z urzędem gminy na zbieranie tego rodzaju odpadów, ale także w DPS „Przystań” (d. Hospicjum) przy ul. Armii Krajowej, w punkcie opłat przy ul. Stawowej czy w budynku UM przy Pl. Ratuszowym 6. Przeterminowane leki można też oddać wprost w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Obecnie miasto Bielsko-Biała odbiera przeterminowane leki i odpady medyczne z 61 punktów w mieście. Z 16 tzw. „konfiskatorów” odpady są odbierane dwa razy w miesiącu, a z pozostałych 45 – raz na miesiąc. Obsługą „konfiskatorów” zajmuje się specjalistyczna firma. W 2025 roku będzie to bielska firma POGOTOWIE SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNE "NOWISTA" s.c, która jako jedyna złożyła odpowiednią ofertę w przetargu.
NOVISTA będzie obsługiwać „konfiskatory”, opróżniając je i przewożąc odebrane odpady do miejsca ich unieszkodliwienia. Ponadto NOVISTA w ramach umowy z miastem będzie zobowiązana do dostarczenia „konfiskatorów” do nowych lokalizacji, drobnych napraw specjalistycznych pojemników, np. do wymiany zamka oraz do interwencyjnej obsługi „konfiskatorów” (np. w wypadku przepełnienia). Wykonawca posiada zezwolenie na transport odpadów medycznych oraz podpisaną umowę z instalacją unieszkodliwiającą odpady.
Rocznie mieszkańcy Bielska-Białej oddają ok. 10 ton przeterminowanych leków. W 2025 r. obsługa „konfiskatorów” będzie kosztować miasto ok. 140 tys. zł.