Jest ich 15. Kilka miesięcy temu skrzyknęli się i założyli Stowarzyszenie „Klub Hobbystów i Kolekcjonerów”. Odwiedziliśmy ich siedzibę przy ul. Klemensa Matusiaka 3 (od niedawna mają swój lokal obok apteki).
Rozmawiamy z Ryszardem Wroną, inicjatorem powstania stowarzyszenia i animatorem całego przedsięwzięcia.
To klubowe wielofunkcyjne pomieszczenie (dzierżawimy je od Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej) przygotowaliśmy z myślą o prezentacji różnego rodzaju zbiorów i kolekcji. To pomieszczenie było gołe; wszystkie meble pochodzą z odzysku. Mieszkańcy je wyrzucili; zebrałem je i zaadaptowałem do naszych potrzeb.
Mamy tu trochę klocków LEGO i dzieciaki mogą tu przychodzić i tworzyć własne kompozycje i konstrukcje rozwijając w ten sposób wyobraźnię, tak jak ten statek piracki do łowienia wielorybów. Są też i zajawki innych kolekcji, które w większej formie planujemy zaprezentować w najbliższej przyszłości. Mamy birofilia – kapsle, etykiety, szkło, podstawki pod piwo, puszki. Jest zbiór temperówek, pokemony, zabawki z jajek niespodzianek.
Na jednej z półek zauważyliśmy papierowy model samolotu i kilka archiwalnych egzemplarzy Małego Modelarza. – W lutym planujemy rozpoczać cykl warsztatów modelarskich dla tych, którzy preferują taką formę spędzania wolnego czasu- kontynuje Ryszard Wrona, a pytany o zainteresowanie klubem mówi: – Działamy dopiero od miesiąca i nawiązanie komunikacji między nami a społecznością Osiedla Karpackiego jest naszym podstawowym celem. Między sobą kontaktujemy się głównie przez internet, gdzie jest wiele stron poświęconych kolekcjonerom i hobbystom wszelkej maści.
Zapytaliśmy, w jaki sposób pozyskano to, co już jest eksponowane w klubie? - Są to depozyty, które zostały nam wypożyczone (te kapsle piwne to część kolekcji liczącej ponad 1000 sztuk). Kolekcjonerzy spotykają się w określone dni i mogą wymieniać się między sobą. Naszym celem jest aby kolekcjonerzy z najbliższej okolicy mieli się gdzie spotykać co tydzień i nie tylko uzupełniali swoje kolekcje ale także wymieniali się doświadczeniami i kontaktami. W przyszłości chcemy nawiązać kontakty z działającymi w Bielsku-Białej Domami Kultury.
Klub odwiedził i rozmowę przeprowadził: Krzysztof Kozik.