Do ołtarza głównego w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach powróciły po konserwacji figury świętych Cyryla i Metodego, patronów Słowian i Europy.
Jak podkreśla diecezjalny konserwator zabytków i obiektów sakralnych ks. dr Szymon Tracz, retabulum powstało w 1910 r. i zostało wykonane w stylu neogotyckim. Ołtarz zaprojektował w 1886 r. Ludwig Max Linzinger, a wykonała go prawdopodobnie wiedeńska firma snycerska Urlicha Godena.
Jak informuje ks. Tracz, nastawa w ciągu minionych dziesięcioleci była już kilkakrotnie odnawiana. Przemalowywano jej strukturę, przezłacano elementy snycerki. Nie oszczędzały jej także owady drążące drewno. Konserwacja przywróciła strukturze pierwotną kolorystykę, odsłoniła zamalowane ornamenty, a złocenia oczyszczono i uzupełniono.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny został wzniesiony w latach 1898–1901 w sąsiedztwie starej, drewnianej świątyni, którą następnie rozebrano ze względu na zły stan techniczny. Projekt nowego kościoła wykonał architekt Józef Borgieł ze Starego Bielska, a robotami budowlanymi kierował bielski budowniczy Andrzej Walczok.
Źródło: materiały informacyjne diecezji bielsko-żywieckiej, fot. M. Dąbrowska