Władze powiatu bielskiego wyróżniły twórców i animatorów kultury. Uroczystość zorganizowano już po raz 26. Tym razem miała ona miejsce w nowo wyremontowanej sali widowiskowej przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach.
– Jesteście inspiracją dla mieszkańców, a dzisiejsza uroczystość jest wyrazem wdzięczności za waszą pracę – często cichą, mozolną, codzienną, ale niezwykle istotną – mówił starosta bielski Andrzej Płonka.
Spotkanie rozpoczęło się od wyróżnień przyznanych na wniosek starosty przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” trafiła do Urszuli Szkucik-Jagiełki, nauczycielki, instruktorki, dyrygentki i animatorki życia kulturalnego z Czechowic-Dziedzic. Ministerialną odznakę odebrał także Paweł Kotla – dyrygent, menedżer kultury, muzyk i przedsiębiorca, który co roku zaprasza na międzynarodowy Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”.
Dyplom honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Rybarzowice” za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej z okazji jubileuszu 60-lecia działalności artystycznej. – W zespole działają pasjonaci i są to często całe rodziny: od rodziców przez dzieci, a potem wnuki. Jeśli chodzi o tańce i śpiewy odtwarzamy przede wszystkim tę weselszą, ciekawszą stronę życia: wesele rybarzowickie, odpustowe popołednie. Używamy przy tym słów, które dawniej można było usłyszeć na naszym terenie – mówił Marian Wojtusiak, choreograf RZPiT „Rybarzowice”.
Władze powiatu wyróżniły 22 animatorów i twórców kultury ze wszystkich 10 gmin z terenu powiatu. Znalazły się wśród nich również osoby młode: muzycy i wokaliści, którzy kultywują tradycje regionu i dzielą się swoją wiedzą z innymi. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Urszula Kal (Bestwina),
Michał Senecki (Bestwina),
Barbara Magiera-Sadlik (Buczkowice),
Zuzanna Wajdzik (Buczkowice),
Sławomir Szypuła (Czechowice-Dziedzice),
Regionalny Zespół „Dudoski” (Jasienica),
Pracownia Sztuk Pięknych działająca przy GOK w Jasienicy,
Danuta Mynarska (Jaworze),
Janina Czader (Jaworze),
Rafał Drewniak (Kozy),
Tomasz Kotarba (Kozy),
Michał Syjota (Kozy),
Bogusława Ring (Porąbka),
Adrianna Walusiak (Porąbka),
Anna Kurowska (Szczyrk),
Weronika Kurowska (Szczyrk),
Ewelina Więzik (Szczyrk),
Danuta Furczyk (Wilamowice),
Barbara Mynarska (Wilamowice),
Nina Kumorek (Wilkowice),
Henryka Radziejowska-Semków (Wilkowice),
Karolina Zasiadczuk-Kubica (Wilkowice).
Wśród laureatów wyróżnień przyznanych przez Książnicę Beskidzką znaleźli się: Alicja Englert, Marzena Więzik, Anna Kurpik i Jolanta Turek.
Gratulacje z okazji jubileuszu 10-lecia przyjął Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, natomiast podziękowania za pomoc w organizacji imprez skierowano na ręce Jana Kosa, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Porąbki oraz Agnieszki Bronowskiej, dyrektor GOK w Jasienicy.
Źródło: materiały prasowe Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej