W II turze wyborów na prezydenta Bielska-Białej zmierzy się urzędujący szef ratusza Jarosław Klimaszewski z Platformy Obywatelskiej (startujący z własnego komitetu) oraz szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Konrad Łoś. Pierwszy z kandydatów ma po I turze znacznie mniejszy dystans do wymaganych 50 procent niż jego konkurent. Obaj jednak muszą zabiegać o poparcie udzielone 7 kwietnia „tym trzecim”. Zapytaliśmy kandydatów, którzy pozostali w grze, o ich opinię na temat postulatów przegranych. Poniżej publikujemy odpowiedź od Konrada Łosia – czekamy na stanowisko Jarosława Klimaszewskiego i przedstawimy je państwu niezwłocznie gdy tylko je otrzymamy.
Kilka dni temu opublikowaliśmy na portalu luBBie.pl tekst Odpadli w I turze, ale ich programy poparły tysiące wyborców. Wskazywaliśmy w nim, że na kandydatów, którzy nie weszli do II tury, oddano blisko 19 tys. głosów, co stanowi około 30 procent łącznego poparcia wyrażonego w głosowaniu z 7 kwietnia. W artykule opublikowaliśmy także odpowiedzi przegranych kandydatów, których pytaliśmy o najważniejsze elementy ich programu. Następnie z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do przedstawicieli komitetów wyborczych, których kandydaci zmierzą się w II turze.
Nasze pytania:
1. Który z poniższych postulatów pańskich kontrkandydatów/kontrkandydatek z I tury uważa pan za najlepszy, najbardziej wartościowy i godny wprowadzenia? Czy któryś z postulatów (a może kilka) uznaje pan za na tyle wartościowe, że chce je pan włączyć do swojego programu i deklaruje pan jego realizację w sytuacji wygrania w II turze wyborów?
2. Który z poniższych postulatów uznaje pan za najmniej interesujący lub wartościowy? Czy jest jakiś postulat, który już dziś całkowicie pan odrzuca i zapowiada pan brak jego realizacji?
Na pytania zadane odpowiedź na razie udzielił tylko Konrad Łoś. Oto co odpisał:
Szereg postulatów wysuwanych przez kandydatów, którzy nie weszli do drugiej tury wyborów, oceniam jako wartościowe i zasługujące na realizację. Znaczna cześć z nich znajduje się już w moich priorytetach dla Bielska-Białej.
Troska o zatrzymanie młodych ludzi w mieście oraz wykorzystanie w tym celu atutów miasta takich jak jego akademickość i położenie geograficzne wprost znajduje się w moim programie. Kolejne z nich, tj. mieszkania komunalne, polityka mieszkaniowa, kwestie transportu i te związane z zielenią również traktuję priorytetowo i jestem przekonany o potrzebie ich realizacji.
Wysuwany przez większość kandydatów i mocno akcentowany zwłaszcza przez Panią Małgorzatę Zarębską postulat prowadzenia dialogu materializuje się w moim priorytecie zwiększenia udziału mieszkańców w procesie zarządzania miastem. W tym mieszczą się m.in. traktowane drugorzędnie przez obecne władze miasta kwestie związane z konsultacjami społecznymi, budżetem obywatelskim oraz wzmocnieniem podmiotowości rad osiedli. Ten obszar wymaga pilnej naprawy. Budowa drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest mi także bardzo bliska. Wielokrotnie wskazywałem w swoich wystąpieniach, że działalność szpitala miejskiego w obrębie udzielania podstawowej opieki zdrowotnej powinna być bardziej rozwijana, wzmacniana oraz akcentowana w ramach dotychczas prowadzonych świadczeń medycznych. Domagałem się racjonalnego kształtowania modelu funkcjonowania szpitala miejskiego mając na uwadze oczekiwane zwiększenie potrzeb w dziedzinie zabezpieczenia podstawowej (ogólnej) opieki szpitalnej tak charakterystycznej dla szpitali powiatowych. W ramach tego typu opieki mieści się SOR (jako przykład interpelacja z dnia 07.12.2020 r.).
Bardzo ciekawym i oryginalnym pomysłem jest także dzielnica biznesowa. Oczywiście samorząd ze środków podatników jej nie wybuduje, ale wobec zainteresowania przedsiębiorców tematem miasto mogłoby tworzyć warunki sprzyjające jej powstaniu na niezrewitalizowanych terenach w obrębie ulic: Podwale, Komorowickiej, Wałowej, Nadbrzeżnej, Trakcyjnej i Rzeźniczej. Będę wspierał te działania. Na naszych osiedlach brakuje miejsc parkingowych na co również wskazywałem w wielu moich wystąpieniach. Jednocześnie istnieje deficyt gruntów, więc parkingi wielopoziomowe mogłyby być dobrym rozwiązaniem.
***
Pytania do urzędującego prezydenta walczącego o reelekcję skierowaliśmy drogą mejlową (po uprzednim kontakcie telefonicznym) na ręce pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Klimaszewskiego, radnego Maksymiliana Prygi. Pytania wysłaliśmy tego samego dnia, co do dr Konrada Łosia. Pierwotnie planowaliśmy opublikować odpowiedzi obu kandydatów w jednym tekście, ale nie możemy czekać, aż zastanie nas cisza wyborcza. Oczywiście odpowiedź ze strony Jarosław Klimaszewskiego (lub jego zaplecza) opublikujemy niezwłocznie po jej otrzymaniu.