Każda śmierć bliskiej osoby jest dramatem dla najbliższych. Ale są też ludzie, którzy przez swoje życie, działanie, postawę, stali się bliscy dla wielu z nas. Wspomnijmy o tych, którzy odeszli od nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
9 listopada 2023 roku zmarł Jacek Krywult, wieloletni prezydent Bielska-Białej. Całe dorosłe życie związane był z naszym miastem. Przez 35 lat pracował w Fabryce Aparatów Elektrycznych „Apena”, będąc w niej m.in. dyrektorem i prezesem zarządu. Od kwietnia 1981 do stycznia 1982 był - po raz pierwszy – prezydentem Bielska-Białej. Z funkcji ten odwołano go w stanie wojennym. Po raz drugi na urząd prezydenta wybrany został w roku 2002. Funkcję tę sprawował przez 16 lat, do roku 2018.
5 stycznia 2024 roku odeszła Danuta Boba, Zasłużona dla Miasta Bielska-Białej, propagatorka nauczania domowego i czynna uczestniczka walki o prawo do wolności w zakresie wychowania i edukacji dzieci i młodzieży w trudnych czasach komunistycznego reżimu w latach 1952-1962. Była jedyną w PRL domową edukatorką swoich dzieci w latach 1952-1981. Wraz z rodziną związana była przez wiele lat z naszym miastem, zmarła w Krakowie w wieku 103 lat.
16 lutego po długiej chorobie, zmarła Ewa Szymanek-Płaska, była naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. Przez wiele pracowała w Miejskim Zarządzie Oświaty, a potem w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego. Od 1 września 2021 roku była naczelniczką tego wydziału. Mimo urzędniczych obowiązków brała udział w wielu wydarzeniach edukacyjnych na terenie miasta. Pełna energii i optymizmu realizowała także swoje pasje prywatne. Miała zaledwie 53 lata.
27 marca w pożarze swojego mieszkania zginął Tadeusz Modrzejewski, twórca Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w Bielsku-Białej, ostatni polski skryba. Od 1989 roku przepisał i zilustrował ponad 112 dzieł. Osiem lat poświęcił na przepisanie „Chłopów” , a pięć na „Ziemię Obiecaną”. Po raz drugi „Chłopów” przepisywał pięć lat. Zmarł w wieku 72 lat.
4 kwietnia w wieku 71 lat zmarł Zbigniew Giełda, zastępca prezydenta miasta Bielska-Białej w latach 2006-2011. Pracę w bielskim urzędzie rozpoczął w 2003 roku na stanowisku naczelnika Wydziału Strategii i Rozwoju Gospodarczego. Trzy lata później, pod koniec 2006 roku powołano go na stanowisko zastępcy prezydenta miasta Bielska-Białej, na którym pracował do lutego 2011 roku.
7 maja nadeszła wiadomość o śmierci Jana Ptaszyna Wróblewskiego, muzyka jazzowego, kompozytora i dyrygenta, ambasadora Bielskiej Zadymki Jazzowej. Z organizatorami tej imprezy współpracował przez ponad 20 lat. Był w jej radzie artystycznej, prowadził niektóre koncerty. Niewątpliwie przyczynił się do popularyzacji bielskich imprez muzycznych oraz promocji naszego miasta. W 2019 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bielska-Białej. Miał 88 lat.
Tego samego dnia (7 maja) zmarł Czesław Jarosz. Miał 69 lat. Był wieloletnim przewodniczącym „Solidarności” w BBOSiR. Z pewnością kojarzą go kibice Podbeskidzia – do przejścia na emeryturę to właśnie Jarosz był odpowiedzialny za stan murawy na Stadionie Miejskim.
24 maja odszedł Janusz Zimniak, biskup pomocniczy senior diecezji bielsko-żywieckiej. Miał 90 lat. W roku 1980 decyzją papieża Jana Pawła II ksiądz doktor Janusz Zimniak został mianowany biskupem pomocniczym diecezji katowickiej. Następnie, w wyniku reformy administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce, w roku 1992 biskup Zimniak został biskupem pomocniczym nowo powołanej diecezji bielsko-żywieckiej. Posługę pełnił do roku 2010, gdy papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego.
7 czerwca 2024 roku zmarł Henryk Malik, działacz kolejowej „Solidarności”, wieloletni chorąży sztandaru podbeskidzkiej „Solidarności”. Miał 88 lat. Od 1962 roku zawodowo był związany z PKP, organizował tam „Solidarność” w 1980 roku i ponownie po legalizacji w 1989 roku. W latach 80. działał w podziemiu i w Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Z żoną Bernadettą wychowali dziewięcioro dzieci.
9 lipca zmarł Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor, odtwórca wielu niezapomnianych ról filmowych. W młodości był związany z naszym miastem, tutaj uczył się w szkole podstawowej i liceum. Jego ojciec był prokuratorem, a mama – księgową w Miejskim Handlu Detalicznym, potem w Banialuce. Ślub kościelny z Barbarą wziął właśnie w Bielsku-Białej. Do końca życia o okresie spędzonym w Bielsku-Białej i ludziach tu poznanych mówił z ogromnym sentymentem. Miał 77 lat. O bielskich wątkach w życiu Jerzego Stuhra pisał Janusz Legoń w BBlogosferze w tekście Bielskie miłości i trauma Jerzego Stuhra.
19 lipca, w wieku 90 lat, zmarł Roman Chomicki, jeden z czołowych działaczy rolniczej "Solidarności" na Podbeskidziu. W 1980 roku zaangażował się w tworzenie struktur rolniczej "Solidarności" na terenie województwa bielskiego. Działalności nie zaprzestał także po 1989 roku, próbował reaktywować struktury rolniczej "Solidarności" na Podbeskidziu, a także działać w samorządzie lokalnym. Słynął także z niezliczonej liczby procesów sądowych, w które był uwikłany - najczęściej były one wszczynane na jego wniosek.
13 sierpnia zmarł Mieczysław Strzałka, reprezentant Polski w gimnastyce sportowej na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Z drużyną narodową Strzałka zdobył w Monachium 4. miejsce w wieloboju drużynowym. Mieczysław Strzałka był trzykrotnym Mistrzem Polski juniorów oraz zdobył 5 medali Mistrzostw Polski seniorów.
21 sierpnia zmarła trenerka bielskiego klubu Just Team Joanna Justyniak, nauczycielka i wychowawczyni kilku pokoleń lekkoatletów, w tym wielu medalistów Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Śląska. Przez wiele lat trenowała młodzież w KS Sprint, od 2016 roku związana jest z Just Team, który wraz ze współpracownikami tworzyła od podstaw. Pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka, miała 60 lat.
15 września w wieku 91 lat zmarł dr n. med. Jacek Grzbiela. Był znakomitym chirurgiem, oddanym służbie dla chorych. Przez 29 lat kierował Oddziałem Chirurgicznym Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. W latach 1994-1998 był radnym Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, pełniąc funkcję przewodniczącego Komisji Zdrowia RM. Na naszych łamach zmarłego wspominał Marian Antonik w tekście Odszedł Lekarz.
4 października odszedł Zbigniew Polakowski, jedna z najbardziej zasłużonych osób dla bielskiej lekkoatletyki. Przez kilkanaście lat, od roku 1996 do 2012, był prezesem Klubu Sportowego Sprint. Od 2012 roku zasiadał we władzach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W bieżącej kadencji był wiceprezesem Związku ds. obiektów i urządzeń oraz szefem Komisji Obiektów i Urządzeń PZLA. Miał 73 lata.
30 października zmarła Irena Golec, działaczka społeczna, członkini Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan, a prywatnie mama Łukasza i Pawła Golców z zespołu Golec Orkiestra. Miała 85 lat.