Inicjatywa „Las Wokół Miast” informuje o kolejnych posunięciach Lasów Państwowych, które przeczą idei ochrony lasów.
Z początkiem tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało Lasom Państwowym polecenie, aby zabezpieczyły drzewostany oraz rozpoczęły wstępną weryfikacje w terenie, która pozwoli zebrać informacje niezbędne do utworzenia starolasów. Ma to związek z ustaleniami wynikającymi z Ogólnopolskiej Narady o Lasach, aby wzmocnić ochronę przyrody.
Jak informuje Inicjatywa „Las Wokół Miast” 3 lutego dotarła do niej odpowiedź z Nadleśnictwa Bielsko na jej wcześniejszy apel o dialog i ochronę lasów. Nadleśnictwo informuje w piśmie: „w pełni zgadzamy się z Państwa apelem w sprawie przezornego podejścia do cięć w obszarach proponowanych do ochrony w ramach proponowanych obszarów rezerwatowych oraz starolasów. Starolasy – wyznaczone zgodnie z wytycznymi MKiŚ – będą docelowo pozostawione bez użytkowania i w tegorocznym planie nie są objęte żadnymi zabiegami, podobnie będzie w latach kolejnych. Obszary proponowanych rezerwatów zostały wyłączone z pozyskania drewna do czasu ostatecznej weryfikacji przez RDOŚ ich wartości przyrodniczej i decyzji co do sposobu ochrony. Jeżeli w powyższej kwestii mają Państwo jakiekolwiek sugestie czy wątpliwości – zapraszamy do kontaktu i wskazania konkretnej lokalizacji, której one dotyczą.”
Jednym z obszarów zaliczanych do starolasów jest wydzielenie 98f, które znajduje się na północno-zachodnim skłonie góry Cyberniok w Beskidzie Śląskim, około 800 m na południe od skrzyżowania ulic: Łowieckiej, Dębowiec i Skarpowej w Bielsku-Białej.
- Udało nam się dotrzeć do wykazu starolasów, jednak mogą one być już w niektórych fragmentach nieco nieaktualne. Obszar 98f znajduje się w wykazie starolasów do 2. etapu, czyli takich, które powinny zostać zweryfikowane przez Lasy Państwowe. No i Lasy Państwowe ten teren zweryfikowały… siekierą – mówi Jacek Zachara.
Jak informuje Jacek Zachara, w wykazie z Nadleśnictwa Bielsko zatytułowanym „Wykonanie planu pozyskania w roku 2025”, który również Inicjatywa otrzymała 3 lutego, jest umieszczone wydzielanie „98f” (02-02-2-11-98 -f -00) przewidziane do wycinki, choć również znajduje się w wykazie „starolasów etap 2”. – Coraz więcej osób współpracuje z nami w ramach patroli leśnych. Taki patrol przez ostanie dni bywał w tym wydzieleniu. Członków grupy zaskoczył rozmach prac leśnych wśród starego drzewostanu – mówi Jacek Zachara. – A na wydzieleniu 98f jest stromy stok, gdzie występują źródliska. Wycinanie tam drzew może spowodować powstanie osuwiska.
Działacze Inicjatywy „Las Wokół Miast” wskazują również brak konsekwencji w dokumentach samych Lasów Państwowych, gdzie wydzielony obszar figuruje również w propozycji „wzmocnienia ochrony lasów” samych Lasów Państwowych. Ma tam mieć miejsce modyfikacja gospodarki leśnej.
Poza tym Nadleśnictwo Bielsko w 2025 roku zakłada pozyskanie ze starolasów 5903 m sześc. co stanowi 23 proc. rocznego planu z całego Nadleśnictwa.
Jak informuje Jacek Zachara, Inicjatywa zwróci się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wprowadzenie moratorium na zabezpieczenie starolasów, bo one nie dotrwają do wyznaczonych dat ich ochrony. Od 1 stycznia 2025 r. Lasy Państwowe mają zabezpieczyć pulę drzewostanów umożliwiającą realizację celów Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Od 1 stycznia 2026 r. starolasy mają obejmować co najmniej 1 proc. powierzchni lasów w Polsce, a od stycznia 2027 r. udział ten ma wzrosnąć do co najmniej 2 proc.