Na najbliższym posiedzeniu Rada Miejska w Bielsku-Białej podejmie uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego gminy.
Przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego gminy podyktowane jest zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie we wrześniu ub. roku. Zgodnie z tą zmianą za półtora roku, 1 stycznia 2026 r. utraci moc studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dotychczas główny dokument planistyczny dla miasta. Ustawa wprowadza w jego miejsce nowy akt planowania przestrzennego w postaci planu ogólnego. Różnica polega też na tym, że o ile obecne studium to zbiór wytycznych i zaleceń, o tyle nowy plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego i będzie miał większą moc prawną.
Nowy plan ogólny będzie obejmował obszar całej gminy Bielsko-Biała. Plan ma określić podział obszaru gminy na strefy planistyczne oraz wskazać tzw. gminne standardy urbanistyczne, w których zostaną określone takie cechy jak profil funkcjonalny strefy (przemysłowa, mieszkaniowa itp.) oraz wskaźniki urbanistyczne takie jak maksymalna nadziemna intensywność zabudowy, maksymalna wysokość zabudowy, maksymalny udział powierzchni zabudowy oraz minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej.
W planie ogólnym będzie można także określić obszary zabudowy śródmiejskiej, obszary uzupełnienia zabudowy oraz gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej, czyli maksymalną długość drogi dojścia do szkoły podstawowej, do obszaru zieleni publicznej bądź innych obiektów takich jak przedszkole, biblioteka, posterunek policji czy przystanek publicznego transportu zbiorowego.
Plan ogólny będzie podstawą do sporządzania planów miejscowych oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Opracowaniem planu zajmie się teraz Biuro Rozwoju Miasta a jego uchwalenie należy do kompetencji Rady Miejskiej.