800 metrów kwadratowych, 8 tygodni funkcjonowania i dziesiątki ludzi zaangażowanych w sukces przedsięwzięcia. Tak scharakteryzować można trzeci Science Point w Bielsku-Białej. W piątek 26 stycznia niezwykła przestrzeń została otwarta w centrum handlowym Gemini Park.
Tym razem pełna nazwa imprezy – inaczej niż w latach poprzednich – brzmi: Science Point LAB. Korekta wskazuje na ważny element: wymiar laboratoryjny, doświadczalny. A to wszystko w miejscu, do którego regularnie chodzi tysiące bielszczan: w galerii handlowej. Nie jest to jednak przypadek, gdyż jednym z celów powstania przestrzeni było – jak powiedział podczas ceremonii otwarcia dr hab. inż. Jacek Nowakowski prof. UBB, rektor Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego – realne połączenie nauki i życia codziennego.
Innym wymiarem jest także połączenie nauki i biznesu oraz współpraca z samorządem lokalnym. Dlatego też w ceremonii otwarcia miejsca przeznaczonego do zapoznawania się z nauką uczestniczyli także dyrektor Gemini Park Krzysztof Brączek oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Panowie w trakcie inauguracji Science Point LAB doprosili „na scenę” także inne osoby zaangażowane w sukces projektu.
A było ich wiele: od pracowników podmiotów współtworzących inicjatywę i poświęcających mu w ostatnich dniach wiele godzin ze swojego życia po studentów UBB. Bo część z elementów „wystawy” to także ich dzieło. Ponadto „żacy” będą opiekunami niektórych części Science Point LAB przez cały okres jego funkcjonowania, czyli do 24 marca.
W tym czasie, we wszystkie dni otwarcia CH Gemini Park, bielszczanie i goście będą mogli zapoznać się ze światem nauki, spacerując poprzez strefy tematyczne. Oprócz oglądania można także wykonać pewne eksperymenty.
– W tej edycji Science Point staraliśmy się przybliżyć fascynujący świat naukowców i ich laboratoriów. Współcześni badacze to często śmiałkowie wyruszający na niezwykłe ekspedycje, których praca czasem przypomina role bohaterów filmowych: prowadzą badania w swoich niezwykłych pracowniach na orbicie kosmicznej, w głębinach oceanu, na odludnej Antarktydzie czy w skrajnie gorących warunkach pustyni. Ale łączy ich jedno – rozwiązywanie naukowych zagadek. I to właśnie oddaje nasz najnowszy Science Point LAB – uważa rzecznik Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego dr Robert Pysz, który prowadził piątkową ceremonię.
Trasę przez 800 metrów kwadratowych użyczonych nauce przez centrum handlowe zaczyna się od na pozór błahego, ale jednak istotnego eksperymentu z wahadłem. Pozwala to zrozumieć podstawy fizyki. Dalej Science Point LAB zaprasza do zabawy w konstruowanie. W tym celu do dyspozycji gości oddano duże klocki. Kolejny etap prowadzi przez przybliżenie widzom najważniejszych laboratoriów świata oraz makietę laboratorium.
Oprócz strefy otwartej w Science Point LAB istnieją także pokoje tematyczne. Możemy lepiej zrozumieć naturę światła, zobaczyć laboratorium przyszłości na zainscenizowanym statku kosmicznym, zapoznać się z realiami medycyny ratunkowej i zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz – co jest szczególnie interesujące dla rodziców – tchnąć w pociechy zainteresowanie światem nauki. Temu ostatniemu celowi służy pokój młodych naukowców. Rodzice mogą być jednak spokojni: wszystkie eksperymenty są w pełni bezpieczne, a dziecko może bawić się w małego detektywa pod opieką mamy lub taty.
Oprócz wystawy stałej Science Point LAB w trakcie swoich 8 tygodni funkcjonowania gościć będzie ekspozycje innych polskich centrów nauki. Aktualnie, do poniedziałku 29 stycznia, w Gemini Park można zapoznać się z atrakcjami przybyłymi z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Są to… skrzynie pełne zagadek!
Science Point LAB czynny jest od poniedziałku do piątku od godziny 9 do 19, zaś w soboty od 10 do 19. Miejsce pozostanie również otwarte w niedziele handlowe. Korzystanie z pokojów zagadek wymaga rejestracji online lub w recepcji Science Point LAB. Otwarta dla wszystkich głodnych wiedzy powstała także dzięki wsparciu uzyskanemu z resortu nauki.