Portal luBBie.pl uzyskał w Urzędzie Miasta Bielsko-Biała informacje na temat udziału uczniów w katechizacji. Co wynika z danych?
Zapytaliśmy Urząd Miasta o organizację nauki religii w szkołach prowadzonych przez miasto Bielsko-Biała. Dane, które otrzymaliśmy, dotyczą zakończonego już roku szkolnego 2022/2023.
Z danych wyłania się obraz niejednoznaczny. Z jednej strony bowiem odsetek uczniów uczestniczących w katechizacji jest w Bielsku-Białej stosunkowo wysoki jak na duże miasta w Polsce. Z drugiej jednak spora grupa uczniów nie uczestniczy w procesie zdobywania wiedzy z zakresu swojej religii.
W piśmie czytamy, że w bielsko-bialskich szkołach podstawowych kształciło w ubiegłym roku szkolnym 10.730 uczniów. W tym gronie na religię uczęszczało 8.485 osób. Tym samym katechizacja objęła niemal 80% uczniów podstawówek.
Nieco gorzej wyglądała sytuacja w szkołach średnich (ponadpodstawowych wszystkich rodzajów). Tutaj kształciło się 10.082 uczniów, spośród których na lekcje religii uczęszczało 6.025 osób. Odsetek uczestnictwa wynosi niecałe 60%.
Bielsko-Biała odstaje więc od wielu części Polski, gdzie na lekcje religii uczęszcza znacznie ponad 90% uczniów. I nie chodzi tu tylko o niewielkie miejscowości w Polsce wschodniej i południowej. Lepiej jest chociażby w Rzeszowie. W tym mieście wojewódzkim (ludniejszym od Bielska-Białej, ale jednak porównywalnym) na religię w liceach chodzi blisko 80% uczniów.
Z drugiej strony w Bielsku-Białej ciągle jest lepiej niż np. w Warszawie, gdzie ów odsetek już dawno spadł poniżej 50%, a w liceach na religię chodzi mniej niż 1 uczeń na 3.
Bielsko-bialską katechizację prowadzi 131 katechetów różnych wyznań. Większość uczniów zdobywa wiedzę dotyczącą zasad katolickich. Jest to zgodne z dominującą pozycją Kościoła katolickiego wśród związków wyznaniowych w mieście. Odsetek uczniów (szczególnie ze szkół średnich) uczestniczących w katechizacji jest jednak znacznie niższy niż ogólna liczba katolików w społeczności miasta.
Uczniowie z innych wspólnot religijnych kształcą się w Międzyszkolnych Punktach Katechetycznych, których we wspomnianym roku szkolnym było w mieście 16 (w tym roku jest ich więcej: 17). Uczniów kształcą tam osoby wskazane przez związki wyznaniowe. Przykładowo: w prawosławnym punkcie katechetycznym lekcje religii prowadzi proboszcz nowopowstałej parafii.
Fot. victoradrianramia / Cathopic