Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika optymistyczny wniosek: znacząco spadła liczba osób bezdomnych w Bielsku-Białej.
Na zlecenie samorządu opieką nad bezdomnymi w Bielsku-Białej zajmuje się Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”. Fundacja prowadzi Schronisko dla Osób Bezdomnych na ul. Stefanka, Schronisko dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi (w tym samym miejscu) oraz noclegownię na ul. Krakowskiej.
Z tych wszystkich placówek w ubiegłym roku skorzystało 365 osób i jest to znacznie mniejsza liczba niż w roku 2023 (508 osób) czy w 2022 (426 osób).
Najwięcej osób w kryzysie bezdomności, bo aż 233 korzystało z noclegowni (ale rok wcześniej – 317). Ponieważ noclegownia przeznaczona jest tylko dla mężczyzn, nocleg dla kobiet w ramach interwencyjnego schronienia na zasadach obowiązujących w noclegowni organizuje się w innych sposób; z tej formy pomocy skorzystało 28 osób (rok wcześniej – 50). W całodobowym Schronisku dla Osób Bezdomnych przebywało w ub. roku 81 osób (rok wcześniej – 107). Zdecydowaną większość mieszkańców schroniska stanowią mężczyźni, których było 61. Z kolei w schronisku z usługami opiekuńczymi, przeznaczonym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, przebywały w 2024 roku 23 osoby, gdy rok wcześniej – 34. I tutaj zdecydowana większość to mężczyźni (16 osób).
Fundacja na różne sposoby stara się aktywizować osoby bezdomne, wyrabiając w nich także poczucie odpowiedzialności i podstawowe umiejętności społeczne. Osoby przebywające na terenie schroniska w ramach tygodniowych dyżurów dbają o czystość części wspólnych, porządkują teren wokół placówki np. zamiatanie chodników, sprzątanie części ogrodowej, pielenie rabat, koszenie trawy itp. W stolarni, będącej warsztatem zewnętrznym Centrum Integracji Społecznej, powstały skrzynki ogrodowe, budki lęgowe dla ptaków, budy dla psów oraz wybieg dla kotów stworzony dla Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
W ubiegłym roku prowadzono również warsztaty terapii zajęciowej, warsztaty kulinarne i florystyczne, zajęcia gimnastyczne i edukacyjne. Osoby bezdomne uczestniczyły też w obchodach Dnia Niepodległości, wspólnym wyjściu do kina i w przedstawieniu pasyjnym. W celu zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu umożliwiono nawet korzystanie z Internetu, co ma ułatwić poszukiwanie pracy, możliwość leczenia uzależnień, czy chociażby rozrywkę.
71 osób będących mieszkańcami schronisk pobiera świadczenie emerytalne, rentowe lub zasiłek stały, co stanowi 61% ogółu mieszkańców.
MOPS współpracował także ze Śląską Fundacją Błękitny Krzyż, która prowadzi Ośrodek Readaptacyjny przy ul. Bystrzańskiej 55, w którym stworzono 10 miejsc noclegowych wraz z całodziennym wyżywieniem dla osób w kryzysie bezdomności i dotkniętych wykluczeniem społecznym – mieszkańców Bielska-Białej. Na przestrzeni 2024 r. w zajęciach organizowanych w Ośrodku Readaptacyjnym uczestniczyło 14 mieszkańców naszego miasta.
Źródło: Sprawozdanie z działalności MOPS w Bielsku-Białej w 2024 roku