Mamy sztuczny miód, sztuczne rośliny, sztuczne narządy ciała; ostatnio coraz częściej mówi się o AI czyli sztucznej inteligencji. Jak do tej pory, pomimo podejmowania wielu prób, nie wymyślono jednak metody sztucznej produkcji krwi. Jedynym producentem tej płynnej tkanki jest organizm ludzki.
Za początek honorowego krwiodawstwa w Polsce uznaje się rok 1958. Wtedy to zaprzestano płatnego pobierania krwi, z wyjątkiem dawców specjalnych (poddawanych seroforezom z przeznaczeniem osocza na produkcję surowic wzorcowych i immunoglobuliny anty-D). Od dawców honorowych pozyskano wtedy jedynie 2,5% krwi, tymczasem w roku 1992 już 99% donacji pochodziło od dawców honorowych. Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK (22-26 listopada) ustanowiono w 1972 roku.
Bielski Zarząd Rejonowy PCK obejmuje swym zasięgiem powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i żywiecki. W ubiegłym roku podczas 128 akcji poboru krwi pozyskano 15545,880 l krwi pełnej w tym 1473,460 l krwi dzięki działalności PCK. Tegoroczne Dni Honorowego Krwiodawstwa to także jubileusz 65-lecia krwiodawstwa w Polsce.
Jubileuszowe obchody rozpoczęto już 2 września. Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Bestwina wraz ze Stowarzyszeniem Wędkarskim „Kaniowski Karp Królewski” na swoim akwenie wędkarskim zorganizowali dla krwiodawców i krwiodawczyń (wśród 22 uczestników były 2 kobiety) z powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego Indywidualne Zawody Wędkarskie metodą spławikową o Puchar Wójta Gminy Bestwina. Tydzień później w XI „Marszu Pokoju” Honorowi Dawcy Krwi z całej Polski przemaszerowali z Rajska do niemieckiego KL Auschwitz Birkenau. Uczczono także pamięć patrona HDK św. Maksymiliana Marii Kolbe a do wszystkich przywódców świata skierowano „Apel o pokój na świecie”; złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Po raz kolejny, czcząc 65 lecie, 11 drużyn wędkarskich spotkało się 14 października na łowisku Koła Wędkarskiego PZW „Karaś” w Hałcnowie. 9 listopada członkowie Klubów HDK przy TRW S.S. Poland i UM w Czechowicach – Dziedzicach zorganizowali kolejną akcję, w ramach której pozyskano 9,450 l krwi.
Cykl imprez klubowych i lokalnych zakończy 9 grudnia uroczysta akademia rejonowa w Bielsku-Białej.
***
Podstawową zasadą honorowego krwiodawstwa jest możliwość oddawania krwi wyłącznie przez osoby w pełni zdrowe (istnieją przeciwskazania, które czasowo lub trwale dyskwalifikują dawcę z możliwości jej oddania).
Dawcą krwi mogą zostać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które cieszą się dobrym zdrowiem, a także:
– które ważą co najmniej 50 kilogramów,
– u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
– które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
– które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.
Zabieg pobrania krwi jest bezbolesny. Honorowym Dawcom Krwi przysługuje szereg przywilejów i uprawnień (m. in. moliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w zeznaniu podatkowym, brak kolejki do lekarza). Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/nck.