Dość popularną historią są losy tzw. kościoła Wang w Karpaczu, który powstał w średniowieczu w odległej Norwegii, a w XIX wieku został przetransportowany na obecne ziemie polskie, by służyć tamtejszej wspólnocie ewangelickiej. Teraz, na naszych oczach, podobne wydarzenie odbywa się w Bielsku-Białej!
Podobne, nie znaczy, że takie samo. Bo nie z Norwegii, a z Podlasia, nie za wsparciem pruskiego króla, a wolontariuszy, nie kościół klepkowy, a cerkiew i nie na potrzeby ewangelików, a prawosławnych. Reszta jednak jest bardzo zbliżona do słynnej historii z Karkonoszy.
Oto bowiem do Bielska-Białej z odległych, podlaskich Zaścianek leżących na wschód od Białegostoku, dotarła cerkiew. Oczywiście nie w całości, a we fragmentach. Świątynię najpierw rozebrano na części możliwe do transportu, a następnie załadowano na samochód i przewieziono w dwóch kursach, z których każdy liczył grubo ponad 500 km w jedną stronę!
Tymczasową cerkiew w Zaściankach zaczęto demontować w I połowie listopada, a końcem miesiąca na Podbeskidzie wyruszył pierwszy transport. Wieziono wówczas drewno uzyskane podczas rozbiórki cerkwi. Kolejny transport dotarł do Bielska-Białej 8 grudnia. Tym razem przywieziono części metalowe, wyposażenie cerkiewne, ocieplenie i wiele innych elementów uzyskanych podczas rozbiórki, które posłużą przy odbudowie świątyni na Podbeskidziu. Całość – ze względu na bezpieczeństwo i warunki atmosferyczne – trafiła do hali magazynowej. Docelowo wszystkie przywiezione elementy zostaną wykorzystane do budowy cerkwi, która ma powstać na działce przy ulicy Rysiej i Jeżynowej.
Prace mają zacząć się niezwłocznie Przed nami kolejne trudne etapy. Nie zważając na zimę, na przestrzeni najbliższych dni planujemy rozpoczęcie prac na naszej działce, tak by jak najszybciej modlitwa w cerkwi z Zaścianek mogła być kontynuowana w nowym miejscu – w Bielsku-Białej – czytamy na facebookowym profilu prawosławnej parafii pw. Świętej Trójcy w Bielsku-Białej.
Już od dłuższego czasu w Bielsku-Białej wyznawcy prawosławia mieli swój punkt. Dzięki zgodzie na użyczenie katolickiej świątyni chrześcijanom wschodnim, wydanej przez ordynariusza bielsko-żywiecki biskupa Romana Pindla, nabożeństwa sprawowane były w rzymskokatolickim Kościele Trójcy Przenajświętszej.
16 stycznia roku 2023 wspólnota prawosławnych w Bielsku-Białej stała się parafią pod wezwaniem Trójcy Świętej, a jej proboszczem został ksiądz Marcin Bielawski będący zarazem proboszczem prawosławnej parafii w Częstochowie. Od czerwca proboszczem jest ks. Michał Kuryło.
Na wiosnę roku 2023 Rada Miasta Bielsko-Biała jednogłośnie zdecydowała o oddaniu w wieczyste użytkowanie działki przy ulicy Rysiej i Jeżynowej prawosławnej wspólnocie. Formalności dopełniono latem i wtedy też starania parafii o wzniesienie własnej cerkwi nabrały rumieńców. Jednocześnie w sierpniu pod namiotem sprawowano po raz pierwszy Boską Liturgię (prawosławny odpowiednik Mszy świętej w Kościele katolickim).
Wszystko wskazuje, że już niedługo zobaczymy w naszym mieście cerkiew, obiekt, jakiego do tej pory na Podbeskidziu nie widziano.
Zdjęcia: Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Bielsku-Białej