W ostatnim czasie doszło do zmian w jednostkach samorządu województwa śląskiego, mających swoją siedzibę w Bielsku-Białej. Między innymi 4 września Zarząd Województwa podjął uchwałę o odwołaniu dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury, Leszka Werpachowskiego. Dyrektor Werpachowski miał zakończyć swoją kadencję 15 marca przyszłego roku, ale Zarząd Województwa odwołał go już z dniem 15 września.
Regionalny Ośrodek Kultury to instytucja kulturalna finansowana przez samorząd wojewódzki. ROK między innymi jest organizatorem Tygodnia Kultury Beskidzkiej, wydawcą kwartalnika „Relacje-Interpretacje”, prowadzi galerię sztuki oraz Beskidzką Szkołę Folkloru. Od stycznia 2019 roku ROK kieruje Lesław Werpachowski, początkowo jako pełniący obowiązki, a w marcu 2020 roku powołany na pięcioletnią kadencję.
4 września Zarząd Województwa Śląskiego (zdominowany przez Koalicję Obywatelską) podjął uchwałę o odwołaniu Werpachowskiego ze stanowiska dyrektora ROK z dniem 15 września, a więc pół roku przed upływem kadencji. W uchwale czytamy, że nastąpiło to „na prośbę” Werpachowskiego. Jednocześnie Zarząd podjął uchwałę o przyznaniu Panu Lesławowi Werpachowskiemu – dyrektorowi Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej nagrody w wysokości 65.000,- zł brutto za szczególne osiągnięcia w pracy. Dziwnym trafem wysokość nagrody odpowiada sześciomiesięcznemu wynagrodzeniu dyrektora ROK.
Tego samego dnia Zarząd Województwa powierzył pełnienie obowiązków dyrektora ROK Anecie Legierskiej, radnej powiatu cieszyńskiego, dotychczasowej pełnomocniczce Marszałka Województwa na subregion południowy. Jej zarobki określono na 11 tys. zł miesięcznie. W praktyce oznacza to, że przez pół roku podatnik będzie ponosił koszty wynagrodzenia dwóch dyrektorów zamiast jednego.
Samorząd wojewódzki ma oczywiście prawo dokonywania zmian personalnych, jednak obywatele mają prawo oczekiwać, by były to zmiany wynikające ze względów merytorycznych, szczególnie w odniesieniu do stanowisk niepolitycznych, a takim niewątpliwie jest funkcja dyrektora ROK. Tymczasem mamy do czynienia z odwołaniem urzędnika, który jednocześnie jest nagradzany za szczególne osiągnięcia, nie ma więc merytorycznych podstaw do przeprowadzania nagłej zmiany. Wydaje się, że jedyną wadą dyrektora Werpachowskiego jest to, że powołał go poprzedni, „pisowski” Zarząd Województwa. Czy to wystarczający powód do przyspieszania i tak nadchodzących zmian personalnych, powodujących dodatkowe wydatki z budżetu województwa?
* TKM („Teraz, k…, my”) – stosowane w debacie publicznej obrazowe określenie stosunków panujących w polskiej polityce. Wyrażenie opisuje zjawisko, gdy zwycięska partia polityczna obsadza stanowiska, kierując się podziałem na „naszych” i „tamtych” (mianowanych przez poprzednią rządzącą partię), a nie względami merytorycznymi.
Na zdjęciu: Leszek Werpachowski (po lewej) podczas odsłoniećia muralu na budynku ROK w sierpniu 2024 roku. (Foto: ROK BIelsko-Biała)