Od 2023 roku znowu rośnie zasięg groźnego zjawiska, jakim jest przemoc domowa. Bardzo często ma ona związek z nadużywaniem alkoholu.
Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej to specjalistyczna placówka, świadcząca wszechstronną pomoc w różnego rodzaju kryzysach. Często jest to ostatnia deska ratunku również dla osób, doświadczających przemocy domowej. Według danych POIK z powodu przemocy osób bliskich po pomoc do ośrodka zwróciło się 114 osób. Niestety, oznacza to wzrost w stosunku do lat „pandemicznych”, choć i tak daleko do rekordowego poziomu interwencji, który zanotowano w 2012 roku (248 osób).
Rozmiar problemu przemocy domowej diagnozowanego w bielskich rodzinach w ramach pokazuje również ilość wszczętych procedur „Niebieskiej Karty” (dokumentu wypełnianego w momencie, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie o stosowanie przemocy w rodzinie). Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że problem przemocy domowej zaobserwowano w 448 środowiskach (czyli gospodarstwach domowych), założono 286 nowych „Niebieskich Kart”. Powiew optymizmu przynosi informacja, że w ciągu roku zakończono 281 procedur „Niebieskiej Karty” (najwięcej od 2018 roku).
Przemoc domowa często jest efektem nadużywania alkoholu. Z danych Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej wynika, że co piąta osoba doprowadzona do izby wytrzeźwień trafiła tam po interwencji w trakcie awantury domowej; rocznie to prawie 500 osób.
Na podstawie danych z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Bielska-Białej na lata 2025-27. Dane liczbowe dotyczą roku 2023, ostateczne dane za rok 2024 nie zostały jeszcze upublicznione.