Od dwóch i pół roku w Bielsku-Białej można ubiegać się o dotację na tzw. zielone dachy, czyli dachy biologicznie czynne, pokryte roślinnością zatrzymującą wody deszczowe. Program, delikatnie rzecz ujmując, nie zrobił furory.
Tak zwana „błękitno-zielona infrastruktura”, w tym „zielone” dachy, to narzędzie przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych. Zieleń porastająca dachy wpływa na ograniczenie skutków zmian klimatu w wielu aspektach. Wody opadowe lub roztopowe z dachów bitumicznych są zwykle w miastach odprowadzane do kanalizacji, tymczasem „zielone” dachy, w szczególności dachy płaskie, zatrzymują od 50% do 99% wód opadowych. Zatrzymanie wód opadowych poprzez tworzenie „zielonych” dachów może mieć wpływ na ograniczenie strat związanych z powodziami błyskawicznymi i podtopieniami, a że jest to zagrożenie realne widzieliśmy w naszym mieście na początku czerwca. W przypadku realizacji „zielonych“ dachów dodatkowym celem, który można osiągnąć, jest poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie produkcji tlenu oraz wiązanie pyłów przez rośliny rosnące w pobliżu źródeł emisji. Ponadto istotne jest ograniczenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła – „zielone” dachy wewnątrz obszarów mocno zabudowanych sprzyjają obniżeniu temperatury. „Zielone” dachy powodują także zwiększenie atrakcyjności takich miejsc zamieszkania, szczególnie w centrum miasta. Sprzyjają również zwiększeniu bioróżnorodności miejskiego ekosystemu.
Na podstawie doświadczeń niemieckich miast w ośmiu polskich miastach (Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie, Kaliszu, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu) wdrażany jest projekt wspierający powstawanie „zielonych” dachów. W Bielsku-Białej odpowiednią uchwałę przyjęto 21 grudnia 2021 r., a w czerwcu 2023 roku zmodyfikowano reguły przyznawania wsparcia. Niestety, rezultaty funkcjonowanie tego programu w Bielsku-Białej są więcej niż mizerne.
W ubiegłym roku wykonano zaledwie 3 „zielone” dachy. Największy powierzchniowo projekt Gmina Bielsko-Biała zrealizowała na własnym „zielonym” dachu na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Romana Dmowskiego 10. Oprócz tego do Wydziału Ochrony Środowiska i Energii zostały złożone przez osoby fizyczne dwa wnioski w sprawie dofinansowania wykonania „zielonego” dachu. Obydwa wnioski zrealizowano, tzn. wykonany został „zielony” dach intensywny oraz „zielony” dach ekstensywny.