Mieszkańcy Bielska-Białej zaopatrywani są w wodę z pięciu ujęć. Czy są one odpowiednio zabezpieczone?
Woda w bielskich kranach pochodzi z ujęć wody zlokalizowanych w Kobiernicach, Wapienicy, Straconce, Lipniku i Wróblowicach. Swego czasu korzystano także z ujęcia w Mikuszowicach, jednak od wielu lat nie jest ono używane i obecnie prowadzone są działania do jego fizycznego zlikwidowania.
O to jak wspomniane ujęcia są zabezpieczone przed sabotażem bądź atakiem zapytała w jednej z interpelacji radna Małgorzata Chrząszcz. Informacje w sporej mierze objęte są tajemnicą, jednak podstawowe dane o zabezpieczeniu ujęć przekazał w imieniu prezydenta miasta jego zastępca, Przemysław Kamiński. Ochrona tych strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców miejsc objęta jest systemem, na który składają się: ochrona fizyczna, zabezpieczenie techniczne, zabezpieczenia w ramach normy ISO 22000 oraz zabezpieczenia organizacyjne.
Podstawową formą ochrony pięciu ujęć wody, którymi zarządza spółka Aqua jest ochrona fizyczna. Sprawują ją – na zlecenie Aquy – firmy mające koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w formie bezpośredniej ochrony fizycznej i spełniające dodatkowe wymagania, m.in. posiadające pozwolenie na broń na okaziciela.
Kolejnym elementem ochrony ujęć wody są zabezpieczenia techniczne. Dostęp do infrastruktury posiadają wyłącznie upoważnieni pracownicy. Dla osób postronnych obiekty nie są dostępne dzięki systemowi ogrodzeń i bram. Dodatkowo wszystkie studzienki w takich miejscach są zabezpieczone klapami i kłódkami. Najważniejsze obiekty posiadają oświetlenie. Stan wymienionych zabezpieczeń jest kontrolowany w ramach bieżących patroli ochrony fizycznej.
Aqua S.A. stosuje także system telewizji dozorowej oparty na nowoczesnych urządzeniach cyfrowych oraz rejestratorach obrazu ze zdublowanym sygnałem i zapisem. Bezpośredni podgląd posiadają pracownicy Spółki, jak również centrum monitoringu firmy sprawującej ochronę. Dodatkowo, dla części najważniejszych obiektów dodatkowo stosuje się urządzenia alarmowe w postaci systemu sygnalizacji włamania i napadu.
Co ważne, Aqua nie tylko fizycznie pilnuje bezpieczeństwa ujęć wody, ale także cały czas monitoruje jakość wody dostarczanej do odbiorców. Służy temu system zgodny z normą ISO 22000. Jest to system zarządzania bezpieczeństwem żywności – w tym przypadku wody – który swoim zakresem obejmuje cały proces produkcji, od ujmowania po dystrybucję. Został on uzgodniony z Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Bielsku-Białej.
W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości bądź stwierdzenia, że woda pitna nie spełnia wymogów bezpieczeństwa Aqua S.A. uruchamia odpowiednie procedury. Komunikaty publikowane są w takich sytuacjach na stronie internetowej www.aqua.com.pl oraz przekazywane mediom. Informcje umieszczane są również na słupach w rejonie objętym zdarzeniem. Ponadto, od pewnego czasu, powiadomienia wysyłane są sms-ami do odbiorców, którzy zarejestrowali się w systemach informowania prowadzonych przez Aquę oraz Urząd Miejski.
Przemysław Kamiński poinformował również, że na wypadek problemów związanych z dostępem do wody pitnej w gminnym magazynie obrony cywilnej znajduje się 2 768 litrów butelkowanej niegazowanej wody pitnej (100 butelek po 5l i 1512 butelek po 1,5l), Zapas ten jest przygotowany do natychmiastowego użycia w sytuacji kryzysowej.
Na zdjęciu stacja uzdatniania wody Aqua S.A. w Kobiernicach (foto Aqua S.A.)