Do 26 sierpnia trwa nabór do ministerialnego programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. O dotację muszą wystąpić samorządy gminne lub powiatowe, ale warto by osoby zainteresowane pomocą sprawdziły, czy ich samorząd stara się o dotację.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania jednostek samorządu terytorialnego realizacją usług asystencji osobistej. Mimo to nadal wiele osób z niepełnosprawnościami nie ma możliwości skorzystania z tej usługi, gdyż w ich miejscu zamieszkania taka oferta nie funkcjonuje. Teraz jest szansa na poprawę sytuacji.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Z usług takich asystentów osobistych mogą korzystać dzieci (od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia) posiadające orzeczenie o niepełnosprawności i wymagające stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Drugą uprawnioną grupę stanowią osoby z niepełnosprawnościami, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego. Jeżeli asystent nie zostanie wskazany, wskazuje go samorząd lub podmiot, któremu gmina zleciła realizację Programu. Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę. W ciągu roku w ramach dofinansowania z Programu można skorzystać z pomocy asystenta łącznie przez 360 do 840 godzin (w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności). Do zadań asystenta należy np. wsparcie uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania czy w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Uprawnione osoby starają się o pomoc we własnej gminie, ale samorządy mogą wystąpić – w ramach Programu – o dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przeznaczyło na wsparcie samorządów 800 mln zł.