W poniedziałek na bielskim zamku urzędujący prezydent miasta Jarosław Klimaszewski przedstawił postulaty, którymi chce przekonać do siebie elektorat. Nie zabrakło także okazywania zadowolenia z tego, co polityk PO uznaje za sukcesy i swoje dokonania.
Swój program Jarosław Klimaszewski zatytułował „szczęśliwa siódemka”. I to właśnie punkty zawarte w owym zbiorze mają zapewnić urzędującemu prezydentowi reelekcję.
W gronie propozycji polityka PO znajdziemy m.in. dwukrotne zwiększenie liczby miejsc w żłobkach, rozwój komunalnego budownictwa mieszkaniowego, dalszą renowację kamienic czy zabieganie o zdrowie mieszkańców, w tym walkę z cukrzycą. Jarosław Klimaszewski wskazał także na swoje dążenie do tzw. porodów bez bólu w Szpitalu Miejskim oraz chęć rozwoju oddziałów onkologicznych. Urzędujący prezydent jako swój postulat wymienił ponadto troskę o zdrowie psychiczne młodzieży czy wykrywanie wad wzroku. Co ciekawe, Jarosław Klimaszewski wskazał, że przebudowa ul. Piastowskiej i północna obwodnica to ostatnie duże drogowe inwestycje w mieście. Jeśli zostanie prezydentem po raz kolejny, to skupi się na drogach lokalnych. Na remonty obiecał przeznaczyć co najmniej 10 milionów złotych.
Kampania wyborcza to jednak nie tylko czas składania obietnic, z których prezydenta rządzącego drugą, a więc zgodnie z prawem ostatnią kadencję, mieszkańcy nie będą mieli jak rozliczyć przy urnach. To także okres chwalenia się dokonaniami. Tu Jarosław Klimaszewski wskazał na remonty licznych pustostanów, wspieranie wymiany szkodliwych środowiskowo pieców węglowych czy rozpoczęcie budowy mieszkań komunalnych.
Czy dokonania Jarosława Klimaszewskiego z lat 2018-2024 wystarczają, by mówić o sukcesie? Z tego prezydenta rozliczać będą nie tylko wyborcy w kwietniu, ale i kontrkandydaci w marcu. O ile dojdzie do ich debaty. Na tego typu spotkanie walczący o reelekcję polityk PO zaprosił innych kandydatów, wskazując jako termin piątek 22 marca o godzinie 15.
Jarosława Klimaszewskiego w wyborach na prezydenta Bielska-Białej wspierają dwa komitety: ogólnopolski i partyjny, a więc Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska oraz tzw. samorządowy, czyli Komitet Wyborczy Wyborców Jarosława Klimaszewskiego. Niecodzienna sytuacja z istnieniem dwóch komitetów formalnie rywalizujących w walce o mandaty do Rady Miejskiej z jednoczesnym wspieraniem tej samej osoby w wyborach prezydenckich jest efektem m.in. zmiany układu sił w Radzie Miejskiej w bieżącej kadencji, gdy zaplecze prezydenta z PO zaczęli tworzyć także samorządowcy wybrani w roku 2018 z list PiS-u.
Inni kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta to Konrad Łoś (KW Prawo i Sprawiedliwość), Magdalena Madzia (KWW DoBBre Miasto), Małgorzata Zarębska (KWW Zarębska i Niezależni.BB), Wojciech Borecki (KWW Koalicja „Października”), Bronisław Foltyn (KWW Bezpartyjni i Konfederacja) i Szymon Twardak (KKW Trzecia Droga PSL-PL2025 Szymona Hołowni).
Foto: facebook.com/jaroslawklimaszewski.bb