Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowo-harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.
Akcję tą jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących zapoczątkowało w 1986 Österreichischer Rundfunk (ORF) – austriacka telewizja i radio publiczne. Dzięki udziałowi w niej skautów akcja obejmuje prawie całą Europę. Co roku światło przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Stamtąd sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.
W Polsce akcję od 1991 prowadzą harcerze z ZHP, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. Do 2004 roku BŚP było przekazywane najczęściej na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. W tym roku skauci słowaccy przekazali światło polskim harcerzom w Sanktuarium Maryjnym na Krzeptówkach. Z Zakopanego światło rozwożone jest do harcerskich chorągwi, hufców i drużyn w całej Polsce. Harcerze przekazują później ten symboliczny znak pokoju do mieszkańców miast i wsi. Niektóre środowiska harcerskie odbierają światło bezpośrednio w Austrii.
W trzecią niedzielę Adwentu 17 grudnia wraz z przesłaniem „Czyńmy pokój” (co roku akcja przekazywania światła ma swoje hasło) odebrane od skautów austriackich z Linzu Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Katedry Św. Mikołaja. Wprowadzono poczet sztandarowy Hufca Beskidzkiego ZHP im. Józefa. Drożdża, a za nim wniesiono Betlejemskie Światło Pokoju. Od niego odpalono świece na ołtarzu; rozpoczęła się msza w intencji harcerek i harcerzy. W kazaniu usłyszeliśmy między innymi, że „każdy z nas nosi w sobie duchowe światło, które płonie raz mocniej, raz słabiej. Nie świećmy tylko dla siebie, bo światło jest skazane na służbę poprzez troskę o: prawdę, miłość i bezpieczeństwo. Rozejrzyjmy się wokół czy ktoś nie potrzebuje światła dobrej rady, światła pojednania, światła pomocy”.
Od 18 do 21 grudnia w godzinach od 13.00 do 17.00 można odebrać światło w siedzibie Hufca Beskidzkiego przy ul. Chopina 3 w Bielsku-Białej.
fot. Natalia Vysotska