Giełdy płyt i staroci, muzyka chóralna, flamenco, blues, metal czy punk rock, a także lekkie spektakle, spotkania, historyczne spacery, literatura, a nawet kiełbaski przy ognisku. Oto obraz weekendowych atrakcji w Bielsku-Białej.
PIĄTEK
Dzisiaj i jutro w Galerii Sfera II w głównym foyer na wszystkich czekać będzie Giełda Płyt Winylowych.
Dzisiaj też o godz. 11.00 w Spółdzielczym Centrum Kultury BEST SM Złote Łany zaplanowano Uroczyste wręczenie nagród w 42 Wojewódzkim i 28 Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2024. Impreza rozpocznie się koncertem Czesława Mozila. Więcej tutaj.
O godz. 18.00 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej wystąpi Tymon Tymański ze swoim projektem Republikacje, na nowo aranżującym muzykę nowofalowej legendy lat 80. Dla starszych sentymenty, dla młodszych coś nowego. Więcej tutaj.
O godz. 18.00 również w Cavatina Hall koncert Kasi Kowalskiej w ramach trasy z okazji 30. rocznicy wydania albumu Gemini. Więcej tutaj.
Także o 18.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz zaplanowano spotkanie z Ewdoksią Papuci-Władyką, polską archeolog greckiego pochodzenia. Tematem będzie historia Greków w Bielsku-Białej oraz badania archeologiczne na Cyprze i w Atenach. Wstęp wolny. Więcej tutaj.
Na godz. 18.00 zaprasza również Schronisko Dębowiec na prelekcję Islandia – kraina ognia i lodu. W programie również kiełbaski na ognisku. Wstęp wolny. Więcej tutaj.
I także o 18.00 w Domu Kultury w Starym Bielsku uroczystości z okazji 10-lecia jego powstania. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy. Więcej tutaj.
Natomiast o godz. 19.00 w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej koncert inauguracyjny 19. Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera GAUDE CANTEM. Wstęp wolny. O Festiwalu pisaliśmy tutaj.
Także o 19.00 w RudeBoy koncert trzech metalowych kapel. Wystąpią: NamoR, Mateo Colon i Semprah. Więcej tutaj.
Metrum Jazz Club zaprasza o godz. 20.00 na Bluesowe Jam Session. Muzycy biorący udział w jamie mają wstęp darmowy. Więcej tutaj.
SOBOTA
Sobotę rozpocznie o godz. 8.00 Giełda Staroci na pl. Wojska Polskiego, która zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem.
O godz. 10.00 Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej organizuje kolejny spacer z cyklu jesiennych wycieczek historycznych z Jackiem Kachelem Dawniej niż wczoraj. Tym razem szlak wędrówki powiedzie Śladami bielskich i bialskich kin działających przed I wojną światową. Wstęp wolny, lecz obowiązują zapisy. Więcej tutaj.
Od godz. 11.00 w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera Gaude Cantem zaplanowano w różnych miejscach cykl 9 koncertów. Więcej tutaj.
O godz. 12.00 rozpocznie się cykl atrakcji organizowanych wspólnie przez Kolej Linową Szyndzielnia, Restaurację „Stara Stacja” oraz Schronisko PTTK Szyndzielnia pod wspólnym hasłem „Niezwykła sobota na Szyndzielni”. Będzie ciekawie, smacznie i wesoło. Więcej tutaj.
O godz. 15.00 w Galerii Bielskiej BWA – Willi Sixta w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Wolnomularstwo na ziemiach polskich. Zasady, historia, współczesność zaplanowano spotkanie z Mirosławą Dołęgowską-Wysocką zatytułowane Wolnomularstwo kobiece. Wstęp wolny. Więcej tutaj.
O 17.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz niezwykły koncert hiszpański FLASSICO Y CANTE! Łączący muzykę flamenco z klasyczną muzyką saksofonową. Wstęp wolny. Więcej tutaj.
Również o godz. 17.00 Bielskie Centrum Kultury zaprasza na komediowy spektakl Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania. W obsadzie: Katarzyna Skrzynecka, Magdalena Margulewicz, Piotr Gąsowski, Jakub Przebindowski. Więcej tutaj.
W sobotę i niedzielę Ośrodek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu w Bielsku-Białej przy ul. Rzecznej 1 organizuje kurs medytacyjny z Saxem Cammaratem. W sobotę o godz.18.00 zaprasza na wykład Współczucie i mądrość, natomiast w niedzielę o godz. 13.00 na wykład Związek nauczyciela i ucznia. Wstęp wolny. Więcej tutaj.
Natomiast o godz. 18.00 w ramach koncertów odbywających się w październiku i w listopadzie w kościele ewangelickim Jana Chrzciciela w Starym Bielsku zaplanowano Muzyczną wędrówkę 100-letnim Sauerem (organy) w ramach festiwalu Organowym Szlakiem Śląska Cieszyńskiego. Wykonawca: Krzysztof Wydra – organy; w programie m.in. J.S.Bach, C.Franck i improwizacje. Wstęp wolny. Więcej tutaj.
O godz. 18.00 w Cavatina Hall koncert Grzegorza Turnaua w ramach trasy XL, czyli 40. rocznicy muzycznego debiutu. Więcej tutaj.
O 19.00 w RudeBoy koncert punk rockowego The Analogs. Więcej tutaj.
Dom Kultury w Hałcnowie też o godz. 19.00 zaprasza na Opowieści z przestrzeni i czasu w wykonaniu Teatru tańca orientalnego. Wydarzenie ma związek z 15-leciem pracy artystycznej Tahiry. Więcej tutaj.
W Happiness Café&Bar ul. Wzgórze 16 o godz. 20.00 wystąpi zespół To-Ma-To. Wstęp wolny.
Również o 20.00 nieopodal, bo w Azylu zagra Happiness Café&Bar. Więcej tutaj.
NIEDZIELA
W niedzielę o godz. 10.00 Stowarzyszenie Olszówka organizuje spacer pod hasłem Co warto obejrzeć z bielskiej architektury? Wstęp wolny, ale trzeba się zapisać. Więcej tutaj.
O godz. 15.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej zaplanowano koncert finałowy 19. Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera Gaude Cantem wraz z ogłoszeniem wyników. Więcej o Festiwalu tutaj.
O 16.00 Bielskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl Lumbago. Obsada komedii: Jaślar, Maciąg, Chamski, Borowski, Banasiuk, Linda, Borys. Więcej tutaj.
O godz. 18.00 w RudeBoy wystąpią Świetliki, czyli mariaż rocka i poezji. Więcej tutaj.
Również o 18.00 w Spirala Cafe Przechód 1 wernisaż zdjęć Gaby Kine Bielsko koncertowo. Prace prezentują muzyków występujących na bielskich scenach. Wstęp wolny. Więcej tutaj.
A o 19.00 w Restauracji Miasto stand-up Czarka Sikory pt. Ballada. Więcej tutaj.
Przypominamy, że warto też śledzić repertuary bielskich teatrów: Teatru Polskiego (tutaj) czy Teatru Lalek Banialuka (tutaj).
Poza tym do zwiedzania zapraszają wszystkie bielskie muzea i galerie. Zachęcamy do wizyty w Muzeum Historycznym na Zamku Sułkowskich. W sobotę Muzeum otwarte od 9 do 15, a w niedzielę od 10 do 17. Więcej informacji tutaj. Polecamy zwłaszcza wystawę czasową Archeologia Bielska-Białej. Odkrywanie miasta, którą można zwiedzać jeszcze tylko do końca października.