Wystawy, warsztaty i rozmowy o architekturze i miejskości w Galerii Bielskiej BWA
Wakacje pod znakiem architektury, urbanistyki i street artu przygotowała dla nas Galeria Bielska BWA. Będą spotkania ekspertów, panele dyskusyjne, oprowadzania i warsztaty pod hasłem Przestrzenie miasta.
Decyzje projektantów, urbanistów i architektów bezpośrednio wpływają na codzienne życie – określają sposoby poruszania się, komfort mieszkania i dostępność usług. Zanim te idee zostaną przekształcone w konkretne realizacje, warto, a nawet powinno się wysłuchać mieszkańców i podebatować z nimi co sadzą o nowych pomysłach. Taka możliwość pojawi się w najbliższych tygodniach w Galerii Bielskiej BWA.
Jednym z tematów które z pewnością zainspirują do ożywionej dyskusji będzie pytanie o przyszłość obecnej siedziby galerii. W budynku o wieloletniej historii coraz trudniej jest organizować wystawy i wydarzenia, dlatego rodzi się pytanie, jak powinna wyglądać ewentualna rozbudowa Galerii Bielskiej BWA?
Architektura i deskorolki na wystawach w galerii
Filarami programu będą dwie wystawy prezentowane w Galerii Bielskiej BWA do 25 sierpnia 2024. Pierwsza z nich, autorstwa Supergrupy Underground Krakowski, nosi tytuł „Zaufaj architektowi. Zrób sobie świątynię”. Widzowie mogą być zaskoczeni, wchodząc na salę wystawową, sprawiającą wrażenie pustej. Tak jednak nie jest – jak pisze kuratorka wystawy, Agata Smalcerz, „w trakcie rezydencji w Galerii Bielskiej BWA artyści: Jerzy Kosałka, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki zaprojektowali nową przestrzeń, która zrealizowana w górnej sali galerii nawiązuje do historii miejsca, ale też odnosi się do historii sztuki światowej. Stworzyli koncepcję sali wypełnionej filarami, multiplikując istniejące już podpory”.
Koncepcja nawiązuje m.in. do bielskiej synagogi, która do drugiej wojny światowej znajdowała się w miejscu dzisiejszej galerii. Idea i sam tytuł wystawy stwarzają szerokie pole do interpretacji.
Jednocześnie w dolnej sali wystawowej dostępna jest wystawa „Prawo do miasta”, podejmująca temat relacji skateboardingu z przestrzenią miejską – architekturą i społecznością. Jak podkreśla kuratorka wystawy, Ada Piekarska, „miejska okolica to dla skejterów nieskończone pole możliwości: odkrywania nowych spotów, nawiązywania spontanicznych relacji czy budowania przeszkód zgodnie z ideą DIY. Jazda na desce to nie tylko tricki – na wystawie przyglądamy się uniwersalnej historii buntu oraz sposobom tworzenia otwartych wspólnot”.
To świetne propozycje na letnie spotkania. Szczegółowy program projektu Przestrzenie Miasta znajdziecie tutaj : https://galeriabielska.pl/wydarzenie/anna-cymer-przestrzenie-niechciane