Jak pozostają w naszej pamięci, ci którzy odeszli choć mogli jeszcze żyć? Przypomnijmy postać człowieka stela, dyplomaty i kibica Podbeskidzia, bielszczanina z krwi i kości.
Jednym z tych, którzy odeszli w tragiczny dzień 10 kwietnia 2010 roku, był bielszczanin Mariusz Handzlik - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Urodzony w Bielsku-Białej, pochowany w Warszawie (Kwatera Smoleńska na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach).
Urodził się w Bielsku-Białej 11.06.1965 r., tu ukończył Technikum Budowlane, studiował na Wydziale Nauk Społecznych KUL (specjalizacjastosunki międzynarodowe), potem pogłębiał i uzupełniał wiedzę na Uniwersytetach w Wiedniu, Genewie i Cranfield a także w Centrum Handlu i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (CITS) na Uniwersytecie Stanowym w Georgii. Odbył staże zawodowe w amerykańskiej Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów i Komisji Stosunków Międzynarodowych Senatu, w UNRISD Instytucie Badawczym Narodów Zjednoczonych dla Rozwoju Społecznego przy ONZ oraz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Był aktywnym stronnikiem partnerstwa strategicznego Polski i Litwy, znacznie przyczynił się do przyjęcia państw bałtyckich do NATO. Miał wielkie zasługi w opracowaniu wspólnej polityki energetycznej UE i wspólnych polsko-litewskich projektów energetycznych. Za to pośmiertnie, z inicjatywy Litwy, wyróżniony został nagrodą Marka Palmera, który będąc w czasach zimnej wojny ambasadorem USA na Węgrzech przyczynił się do pokojowej zmiany ustroju w tym kraju.
W rządzie Hanny Suchockiej był doradcą ds. polityki zagranicznej (1992-1994).W czasie prezydentury Bila Clintona (1994-2000) I sekretarz i radca ds. polityczno-wojskowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie; pilotował procedurę włączenia Polski w struktury NATO, za co otrzymał od ówczesnego sekretarza obrony USA Williama S. Cohena Medal za Wybitną Służbę Publiczną. Tam poznał i zaprzyjaźnił się z Kurierem z Warszawy – Janem Karskim, z którym często grywał w szachy. Po powrocie do kraju trafił do MSZ na stanowisko Dyrektora Departamentu Polityki Eksportowej (2000-2001); później był wicedyrektorem Departamentu Polityki Bezpieczeństwa (2001-2002).Był także ambasadorem tytularnym i przewodniczącym Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych (MCTR) w Paryżu (2002-2003), radcą-ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku (2004-2005), Dyrektorem Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP (2006-2008) a następnie, aż do tragicznego 10 kwietnia 2010, podsekretarzem stanu do spraw międzynarodowych.
Może warto pomyśleć, by nazwać jego imieniem ulicę, skwer czy plac?