Od 26 lutego do 3 marca trwa Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.
Ta kampania społeczno-edukacyjna ma na celu upowszechnienie wiedzy o mukowiscydozie, jej objawach, diagnozowaniu, leczeniu oraz perspektywie dłuższego życia z tą chorobą. Hasło tegorocznej kampanii brzmi: „Mukowiscydoza – jedna choroba - dwa życia”.
Tygodniowo w Polsce rodzi się dwoje dzieci chorych na mukowiscydozę. Jeszcze niedawno informacja o chorobie brzmiała jak wyrok. Odkąd jednak (1 marca 2022 r.) wszystkie dostępne w świecie leki przyczynowe zostały wpisane na listę leków refundowanych, a chorzy systematycznie są kwalifikowani do programu lekowego, mukowiscydoza uważana jest za chorobę przewlekłą.
Mukowiscydoza (z ang. cystic fibrosis, CF, zwłóknienie torbielowate) jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Należy do rzadkich chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych i kompleksowych, co oznacza że w miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych.
Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe (głównie w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym). To choroba ogólnoustrojowa, objawiającą się przede wszystkim przewlekłą chorobą oskrzelowo-płucną oraz niewydolnością enzymatyczną trzustki.
Jak przy każdej chorobie także i w tym wypadku bardzo ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Zródło: mukowiscydoza.pl