31 października jest obchodzony w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jako Pamiątka Reformacji. W Polsce żyje około 71 tys. luteran. Najliczniejsza społeczność na Śląsku Cieszyńskim i w Bielsku-Białej.
Pamiątka Reformacji wypada we wtorek. Osobom należącym do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przysługuje prawo zwolnienia od nauki lub pracy. Reguluje toustawa z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Zbawienia kupić nie można
Święto nawiązuje do ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. dr. Marcina Lutra.Luter ogłosił tezy 31 października 1517 r. w Wittenberdze, zachęcając do dyskusji na temat pokuty i odpustów. Chciał również przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary jakim jest Pismo Święte. Wydarzenie to zapoczątkowało Reformację, czyli odnowę Kościoła Chrześcijańskiego.
Ks. Jan Byrt z luterańskiej parafii w Szczyrku wyjaśnił, że kościół w 1517 wrócił do korzeni czyli do pierwszego prazboru, gdzie chrześcijanie codziennie spotykali się na czytaniu Słowa Bożego i na łamaniu chleba. - Gdzie rozpoznawalni byli, bo cechowała ich miłość, i kościół w 1517 roku do tego wrócił. Należy to dalej pielęgnować, aby ewangelicy byli rozpoznawalni jak pierwsi chrześcijanie właśnie po miłości do Boga, bliźniego i Ewangelii. Nasz region Śląska Cieszyńskiego cechowała zawsze zasada ewangelii: módl się i pracuj – podkreślił.
Ks. Byrt przypomniał, że ks. dr Marcin Luter działał mocno w Kościele Katolickim i chciał poprzez studiowanie Słowa Bożego zreformować swój kościół. – Jednak w tamtych czasach nie było to możliwe. Luter zwracał uwagę, że zbawienia nie można kupić za pieniądze, ale że jest darmo z łaski przez wiarę. Wiara jest najważniejsza – podkreślił duchowny. – Pamiętajmy, że Jezus wskazał drogę nawet jeśli idzie o modlitwę: o co byście prosili w moim imieniu Ojca mego, będzie wam dane. Więc wszystkie modlitwy w jakimkolwiek innym imieniu nie dochodzą do Boga. Słowo Boże jest jednoznaczne. Dlatego Kościół Ewangelicki nazwę swą nosi od Ewangelii, bo jedną z czterech zasad Reformacji jest tylko Słowo Boże – wyjaśnił ks. Byrt.
Podkreślił, że jest dumny z tego, że jest ewangelikiem. - Myślę, że gdybyśmy wszyscy żyli Ewangelią, to świat byłby cudowny i to muszą spadkobiercy Reformacji przekazywać, sami będąc wzorem – dodał.
80 mln wiernych
Z Wittenbergi Reformacja wyruszyła w świat. Dzisiaj kościoły luterańskie na świecie liczą ok. 80 mln członków, a do dziedzictwa duchowego Reformacji przyznaje się kilkaset milionów chrześcijan.
W Pamiątkę Reformacji ewangelicy spotykają się na okolicznościowych nabożeństwach, podczas których śpiewany jest hymn Kościoła, pieśń Warownym grodem jest nasz Bóg autorstwa ks. Lutra (powstała w 1546 r., a jej tekst oparty jest na słowach z Psalmu 46).
We wtorek o godz. 17.00 w TVP 2 planowana jest emisja nabożeństwa reformacyjnego z kościoła św. Szczepana w Toruniu. Z kolei w Programie Drugim Polskiego Radia, o godz. 18.00 będzie emitowane nabożeństwo z Kościoła ewangelicko-reformowanego.
29 października wieczorem młodzież spotka się ponownie na Nocy z Lutrem, organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji. Noc z Lutrem, czyli tak naprawdę Młodzieżowe Święto Reformacji, które tym razem odbędzie się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie, rozpocznie się o godz. 18.00 i potrwa do godz. 21.30. W programie spotkania zaplanowano wspólny śpiew, świadectwa, pogawędki.