Nie jest to legendarny smok wawelski ale nasz bielski. To skrót od nazwy Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Karpackiego – organizacja pozarządowa działająca od 4 lat na Osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej.
- Stowarzyszenie nasze organizuje działania na rzecz mieszkańców Osiedla Karpackiego i seniorów. Są to: zajęcia plastyczne, gimnastyka oddechowa, yoga (jak zadbać o ciało), fitness, nauka języka angielskiego (dla dzieci i dorosłych), język włoski (od zera, dla seniorów), nauka gry na gitarze i szereg innych. Zajęcia te są po to aby wyciągnąć mieszkańców z czterech ścian i dać im mozliwość nawiązania nowych znajomości i wspólnie miło spedzić czas. Część tych zajęć prowadzona jest przy finansowym wsparciu Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej – mówił w rozmowie z nami Prezes SMOK Antoni Kruczek.
SMOK otrzymał środki finansowe z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywtelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, na realizacje zadania „Bielskie Centra Aktywności Osiedliwowej”. Zapytaliśmy Prezesa Kruczka skąd wziął się ten pomysł ? – Przez 10 lat byłem przewodniczącym Rady Osiedla i zauważyłem, że współpraca pomiędzy poszczególnymi radami różnie się układała. Postanowiłem to zmienić i zrobić coś, aby doprowadzić do większej integracji i współdziałania. W ramach projektu wspomagać będziemy Rady Osiedla organizacyjnie i finansowo według ich potrzeb. (Wczoraj, gdy odwiedziliśmy SMOKa, odbywało się akurat szkolenie przedstawicieli RO na temat – Diagnoza potencjału członków organizacji). To szkolenie ma na celu przygotowanie merytotryczne ludzi, którzy będą działac w swoich środowiskach jako Lokalni Liderzy Aktywności.
Cel główny projektu zakłada podniesienie poziomu współpracy środowisk miejskich działających na rzecz lokalnej społeczności i zaangażowanie ich w politykę lokalną i regionalną. Służyć temu będzie profesjonalizacja wolontariuszy, członków lokalnych NGO, grup nieformalnych oraz przedstawicieli Rad Osiedli. Działania te mają na celu podniesienie znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym miasta. Projekt trwać będzie 16 miesięcy od 01.09.2023 – 31.12.2024.
W ramach realizacji celów szczegółowych ma powstać: 5 efektywnie działających Centrów Aktywności Społecznej (CAS), sieć 10 Miejskich Skrzynek Obywatelskich (MSO), 5 Bielskich World Caffe i Bielskich Warsztatów Ożywienia Obywatelskiego. Każde BCA utworzy (minimum) 2 Skrzynki Obywatelskie, które służyć będą prowadzeniu dialogu z szerszym gronem mieszkańców i ich otoczeniem w sprawach dla nich ważnych i będą ważnym źródłem informacji o ważnych zagadnieniach i potrzebach społecznych, dostrzeżonych problemach społeczności lokalnej i proponowanych rozwiązaniach.
Projekt jest jednym z osiemdziesięciu, który otrzymał wsparcie z NIW i dopiero co wystartował. Będziemy na bieżąco informować o postępach w jego realizacji.