W sobotę na bielskim placu Wojska Polskiego spotkać można było młodych ludzi w pomarańczowych strojach, prowadzących animacje dla dzieci. Byli to wolontariusze akcji Pomarańczowa Energia - Stop Osamotnieniu Dzieci, w ramach której zbierane są środki na psychologię dziecięcą.
Było malowanie twarzy, balony, gry i zabawy ruchowe, bańki mydlane. Wszystko, aby przybliżyć akcję Pomarańczowa Energia - Stop Osamotnieniu Dzieci, którą w Bielsku-Białej prowadzić będzie znana ze streetworkingu Ulica Kreatywna.
Izolacja, lęk, depresja, brak pewności siebie, bezsenność, samookaleczanie, bóle somatyczne, myśli samobójcze… Co piąte dziecko w Polsce doświadcza osamotnienia i jest pozostawione z tym samo sobie. Tymczasem niezauważone osamotnienie prowadzi do poważnych konsekwencji. Pomarańczowa Energia chce powiedzieć stop osamotnieniu dzieci. Do programu, mającego na celu wsparcie psychologii dziecięcej, realizowanego w naszym regionie, przede wszystkim w Żywcu, przyłączyła się bielska Ulica Kreatywna, znana z pracy streetworkerów. To grupa pedagogów, którzy pracują z dziećmi na ulicy. Swoją pracę kierują do dzieciaków przebywających w parkach, na boiskach czy w galeriach handlowych. Dają im alternatywę spędzenia wolnego czasu oraz towarzyszą im i ich rodzinom w codziennym życiu. Często prowadzą korepetycje. Współpracują również z psychologiem, prawnikiem, mentorem rodziny, którzy służą wsparciem nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom.
Pomarańczowa Energia powstała w efekcie realizacji projektu „Promuj i komunikuj!”. Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.