12 października to historyczny dzień na Błoniach: inauguracja pierwszego roku akademickiego w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim.
Historia Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego sięga 1966 roku. Wtedy to powstał Punkt Konsultacyjny Wydziału Włókienniczego Studium dla Pracujących Politechniki Łódzkiej i była to pierwsza placówka akademicka w Bielsku-Białej.Trzy lata później, w 1969 roku, Punkt został przekształcony w Filię Politechniki Łódzkiej.
Powołaniu Filii w Bielsku-Białej towarzyszyło utworzenie dwóch oddziałów Wydziałów Politechniki Łódzkiej: Mechanicznego i Włókienniczego. Pierwszy rok akademicki rozpoczął się 1 października 1969 roku. Studia podjęło 60 studentów na studiach dziennych i 70 studentów na studiach wieczorowych. Zajęcia dydaktyczne odbywały się w części pomieszczeń Liceum im. M. Kopernika w Bielsku-Białej, w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym, w Technikum Włókienniczym oraz w pomieszczeniach Fabryki Maszyn Włókienniczych BEFAMA. Zajęcia prowadzili przede wszystkim nauczyciele akademiccy z macierzystej uczelni z Łodzi. Wszystkie utworzone specjalności były ściśle związane z potrzebami miejscowego przemysłu. W roku 1973 Filię PŁ opuścili pierwsi absolwenci z tytułem inżyniera mechanika.
Duże zmiany nastąpiły w roku akademickim 1990/91, który rozpoczęto w nowych budynkach położonych przy ulicy Willowej 2, wcześniej należących do rozformowanej jednostki wojskowej. Umożliwiło to zwrócenie Liceum Ogólnokształcącemu im. M. Kopernika części pomieszczeń przy ul. Findera (dziś Listopadowej) zajmowanych dotąd przez Filię. Stan przekazanych przez wojsko obiektów był katastrofalny, kolejne lata upłynęły na remontach i przystosowaniu budynków do nowej funkcji dydaktycznej.
Kolejny przełom nastąpił w 2001 roku, kiedy decyzją Sejmu RP powstała samodzielna uczelnia – Akademia Techniczno-Humanistyczna. Starania o usamodzielnienie Filii PŁ były czynione od pierwszej połowy lat 90., napotykały jednak wciąż na przeszkody. Jeszcze w marcu 2001 r. Rada Szkolnictwa Wyższego przy Ministrze Edukacji Narodowej zaopiniowała negatywnie projekt utworzenia Akademii, zgadzając się tylko na wyższą szkołę zawodową z kierunkami wyłącznie technicznymi. Mimo tej opinii lokalni parlamentarzyści przeforsowali w Sejmie odpowiedni projekt ustawy i 23 października, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, dokonano pierwszej immatrykulacji studentów I roku już samodzielnej ATH.
Myśl o przekształceniu Akademii w pełnoprawny Uniwersytet pojawiła się już kilka lat później, jednak uczelnia nie była w stanie spełnić wszystkich warunków, przede wszystkim dotyczących osiągnięć naukowych i prawa do nadawania tytułów naukowych przez odpowiednią liczbę wydziałów Akademii. Niewątpliwie brakowało też odpowiedniego wsparcia politycznego na szczeblu rządowym. Przyspieszenie nastąpiło dopiero w ostatnich latach, ATH spełniła wszystkie kryteria i w ekspresowym tempie w parlamencie uchwalono odpowiednie przepisy. 22 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września 2023 r. nazwy Akademii na Uniwersytet Bielsko-Bialski. Uniwersytet w Bielsku-Białej z półki z planami i marzeniami można wreszcie przestawić na półkę z faktami dokonanymi!
Uniwersytet kształci obecnie ponad 4 tys. studentów na 24 kierunkach studiów, prowadzonych przez 5 wydziałów. W UBB prężnie działają liczne koła naukowe, w których studenci rozwijają swoje pasje oraz realizują projekty. Wszystkie budynki dydaktyczne, laboratoria, warsztaty i hala sportowa znajdują się w jednym miejscu, na kampusie uczelni w Bielsku-Białej przy ul. Willowej 2. Akademik Uniwersytetu mieści się na os. Kopernika.
Uczelnia posiada pełne prawa akademickie. Od 1989 roku ma prawo do nadawania tytułu doktora, a od 1999 roku doktora habilitowanego. Może również występować z wnioskami o nadanie tytułu naukowego profesora.